1. Haberler
  2. 3. SAYFA
  3. Sağlık turizminde hedef 1 milyon yabancı

Sağlık turizminde hedef 1 milyon yabancı

Sağlık turizminde hedef 1 milyon yabancı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Turizm, Türkiye’nin en önemli gelir kalemlerinden ve her geçen gün payı büyüyor. Tatil için gelenlerin yanı sıra sağlık ve tıbbi nedenlerle ülkeye gelen yabancıların sayısı  da oldukça fazla. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2019’un ilk yarısında Türkiye’ye sağlık ve tıbbi amaçlarla gelen yabancıların sayısı 2018’in aynı dönemine göre yüzde 32 artarak 364 bin kişiye ulaştı. Türkiye’nin sağlık turizminde en büyük payın saç ekimine ait olduğunu belirten Now Hair Time Kurucu Ortağı Melik Yağmur “Sağlık turizmi için Türkiye’ye gelen Ortadoğuluların yanı sıra ABD ve Avrupa ülke vatandaşlarının da ilgisi son dönemde arttı. Türkiye’nin saç ekimi alanında yalnızca bir bölgeye hizmet verdiğine dair imajı da bu ilgiyle birlikte ortadan kalkıyor. Sağlık turizmi için Türkiye’ye, özellikle gelişmiş ülkelerden rağbet var” ifadelerini kullandı.

Daha çok Ortadoğu ülkelerinden gelenlerle özdeşleşen saç ekimi operasyonlarına, son dönemde dünyanın birçok noktasından büyük ilgi olduğunu söyleyen Yağmur “Örneğin 2019’un ilk yarısında Avustralya’dan 4 bin 766, Güney Asya ülkelerinde bin 930, Orta ve Güney Amerika ülkelerinden de 3 bin 309 kişi Türkiye’ye geldi. Yurtdışında ülkemizin sağlık alanındaki imajını geliştirmeye yönelik faaliyetler yaparak, Türkiye’nin bir sağlık turizmi merkezi haline gelmesini hedefliyoruz. Yıl sonu için ise hedefimiz 1 milyon kişiyi aşmak” ifadelerini kullundı.

Türkiye’deki saç ekim işlemlerinin yalnızca ucuz olduğu için tercih edilmediğini belirten Yağmur “Türkiye’nin özellikle saç ekimi perasyonlarında diğer ülkelere göre maliyet avantajı sağladığı doğrudur. Ancak ülkemizin tercih edilmesindeki tek sebep uygun fiyat değil. Son teknoloji ekipmanlar, gelişmiş teknikler ve uzman doktorlarımız, tüm dünyaca tanınıyor. İnsanlar sağlık alanında karar vermeden önce yalnızca fiyata değil kalite ve güvene de bakıyor. Türk hekimleri yurtdışında bu kalite ve güveni sağlamış durumda” dedi. 

EN ÇOK İNGİLİZLER GELDİ

TÜİK verilerine göre, 2019’un ilk yarısında Türkiye’ye Avrupa ülkelerinden sağlık turizmi için gelenlerin sayısında dikkat çekici bir artış yaşandı. Türkiye’ye gelen İngilizlerin sayısı bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 123 artarak 30 bin 460 kişiye ulaşırken İtalyanlarda yüzde 300 İsveçlilerde yüzde 100, Fransızlarda yüzde 50 ve Almanlarda yüzde 32 artış görüldü.

 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Sağlık turizminde hedef 1 milyon yabancı
Yorum Yap

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!