SEO Nedir? En İyi 10 SEO Araçları Nelerdir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Varsayıyorum bir içerik pazarlamacısı, medya veya halkla ilişkiler uzmanısınız ve şirketinizin web sitesine organik arama trafiği çekmek istiyorsunuz. Arama motoru optimizasyonu (SEO) hakkında muhtemelen biraz bilgi sahibisiniz. Ancak Google’ın son yıllarda nasıl değiştiğini duymaya devam ediyorsunuz ve nereden başlayacağınızdan emin değilsiniz. Sonunda doğru bir içeriktesin!

Konuyu muhteşem bir basit dille anlatacağız, sabırla okumaya devam edin. Sonunda bir SEO konusunda en kritik bilgileri edinmiş olacaksınız.
SEO Manager Tahir Dinç

Doğru: Google son yıllarda çok daha sofistike yani tahmin edilemez hale geldi. Ancak kullanabileceğiniz araçlara sahip olun ve başarıya giden yolculuğunuz devam etsin. İçeriğinizin arama motorları tarafından daha görünür hale gelmesine yardımcı olacak eksiksiz bir SEO araçlar ekosistemi var.

İlk başladığınızda, bunun yardımcı olmaktan çok ezici / yorucu gelebileceğini biliyoruz. Başlamanıza ve siz ve ekibiniz için en iyi SEO araçlarını bulmanıza yardımcı olmak için, çeşitli kullanım durumları için denenmiş ve test edilmiş ilk 10 seçeneği bir araya getirdik.

Uygulamalara dalmadan önce, pratikte SEO’nun gerçekte ne anlama geldiği ve SEO araçlarının sizin için neler yapabileceği hakkında konuşacağız.

SEO Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), web sitenizin ve içeriğinizin başta Google olmak üzere Bing, DuckDuckGo, Yahoo ve diğerlerinde arama sonuçlarında görünmesini sağlamak ve web sitenize daha fazla insan göndermek için çalışma sürecidir.

Özünde SEO, web sitenizi ve içeriğinizi, bahsettiğiniz şeyle ilgilenen kişilerle bağlantı kurmak amacıyla yapılan bir disiplinler yönetme stratejisi diyebiliriz.

SEO Geniş bir tanımdır çünkü SEO’nun yeni anahtar kelime araştırmasından içerik oluşturmaya, bağlantı oluşturmaya ve sıralama izlemeye kadar birçok farklı çalışma alanı vardır.

 • Teknik SEO, arama motorlarının web sitenizi taramasını ve dizine eklemesini kolaylaştırmak için web sitenizin arka uç sunucu tarafını optimize etmesini içerir. Bu, web sitenizin hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlamak, yönlendirmeleri ortadan kaldırmak ve siteyi daha kullanıcı dostu hale getirmek gibi çalışmaları içerir.
 • Sayfa içi SEO, sıralamak istediğiniz anahtar kelimeleri ve ilgili terimleri kullanarak içerik oluşturma (geniş anlamda) ve ziyaretçilerin web sayfasında gerçekte gördüklerini optimize etme sürecini içerir.
 • Sayfa dışı SEO, diğer web sitelerinden kendi web sayfalarınıza ve içeriğinize bağlantı istemek gibi çabaları içerir; bu, hem etki alanınızı hem de konu otoritenizi artırmaya yardımcı olur, böylece rekabetçi anahtar kelimeler için sonuç sayfalarında görünürsünüz.

SEO ve bunu kendi avantajınıza nasıl kullanacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacak kaynaklar arıyorsanız, SEO Nasıl Öğrenilir kılavuzumuza göz atın.

SEO araçları nasıl çalışır ve nasıl yardımcı olabilirler?

SEO birçok farklı şekilde yapılabilir. Büyük kurumsal şirketler SEO ve dijital pazarlamaya adanmış tüm bir ekibe ve önemli miktarda harcamaya sahip olabilir. Ancak bu, özel bir profesyonel ve dev bir bütçe olmadan SEO’dan yararlanamayacağınız anlamına gelmez. Bazen daha az hamle daha doğru bir SEO doğurabilmektedir.

Bunu yapmanın bir yolu, içeriğinizin nasıl sıralanacağını anlamayı kolaylaştırmaya yardımcı olmak için piyasada bulunan sayısız araçtan birini kullanmaktır.

SEO araçları çeşitli paketler halinde gelir, ancak tümü, mevcut arama motoru sonuçlarından veri almak ve bunları, seçtiğiniz anahtar kelimeler için içeriği optimize etmenize yardımcı olacak içgörülere dönüştürmek için oluşturulmuştur. Bu araçlar şunları içerir:

 • Aylık arama hacmi (MSV) ve anahtar kelime zorluğu (KD) gibi, çabalarınızı öncelik sırasına koymanıza yardımcı olabilecek tek tek anahtar kelimelerle ilgili toplu verileri size gösterir.
 • Web sitenizin arka ucunu taramak ve sıralama şansınızı zedeleyebilecek teknik sorunları işaretlemek.
 • Sitenizin hangi anahtar kelimeler için sıralandığı, sayfa sıralaması ve mevcut arama motoru sonuç sayfasında (SERP) sıralandığı konumla ilgili ayrıntıları bir araya getirmek ayrıca bu sıralamaları zaman içinde izlemenize olanak sağlar.
 • Belirli bir anahtar kelime için zaten sıralamada olan içeriği analiz etmek – esasen rekabetiniz – ve size her bir web sitesinin alan adı otoritesini, geri bağlantı profilini ve daha fazlasını göstermeye de yardımcı olur. SEO’nun bitmeyen bir süreç olduğunu bilmelisiniz.
 • Hangi ilgili terimlerin dahil edileceği, içeriğinizin ne kadar uzun olması gerektiği, ele alınacak konular ve daha fazlası gibi sayfa içi optimizasyon önerileri sunmak için araçlardan yararlanmalısınız.
 • İçeriği oluştururken denetleme ve derecelendirme içinde araçlar işinize yarıyacaktır.

Üst sıralar için en iyi 10 SEO aracı

Gördüğünüz gibi en iyi SEO araçları, hangi anahtar kelimeleri takip etmeniz gerektiğine ve onlar için en iyi sıralamanın nasıl olacağına karar vermenize yardımcı olur. Bununla birlikte, bugün piyasada çok fazla SEO aracı var ve kullanmaya değer olanları filtrelemek zor olacak ama hiç merak etmeyin bu 10 araç en iyisi!

Buna yardımcı olmak için, çeşitli kullanım durumları için denenmiş, test edilmiş ve gerçekten değerli olan en iyi 10 SEO aracını paylaşıyoruz.

Google Analytics ve Google Arama Konsolu

Seviye: Başlangıçtan ileri seviyeye

Fiyat: Ücretsiz

En iyisi: Mevcut SEO performansınızı ve Google’ın web sitenizi nasıl gördüğünü anlamanıza yardımcı olur

Google Analytics (GA) ve Google Arama Konsolu (GSC), temel SEO araçlarınızdır. Her ikisi de tam işlevselliğin kilidini açmak için biraz pratik gerektirse de GA ve GSC sıralamaları izlemenize, dönüşümleri ve gelirli içeriği geri döndürmenize fayda sağlar. Aynı zamanda teknik SEO’nuzu takip etmenize yardımcı olabilecek doğrudan kaynaktan gelen verilerle dolu inanılmaz derecede güçlü ve çok yönlü araçlardır.

Clearscope

Seviye: Tüm seviyeler

Fiyat: 170 $/ay’dan başlar

Şunlar için idealdir: İçeriğinizi hedef anahtar kelimeler için optimize etmenize yarar.

Clearscope, piyasadaki en hızlı büyüyen SEO araçlarından biridir. Türünün ilklerinden biri olan Clearscope, oluşturduğunuz içeriğin hedef anahtar kelimeniz için optimize edildiğinden emin olmak için kullanılır. Kelime sayısı, anahtar kelime yoğunluğu, ilgili uzun kuyruklu anahtar kelimeler gibi ayrıntılara dayalı olarak mümkün olan en iyi sıralama oranlarına sahip olduğundan emin olmanızı son derece kolaylaştırır. Aynı zamanda konular, okunabilirlik ve daha fazlası konusunda sizi bilgilendirir.

Profesyonel ipucu: Optimizasyon sürecini daha da kolaylaştırmak için Clearscope eklentisini Google Dokümanlarınıza veya WordPress’e ekleyin.

Semrush

Seviye: Ortadan ileri seviyeye

Fiyat: 119,95 $/ay’dan başlar

Şunlar için idealdir: Hepsi bir arada SEO özellikleri

Semrush, daha pahalı seçeneklerden biridir, ancak aynı zamanda SEO stratejinizi yükseltmek için en iyi araçlardan biri diyebilirim. Semrush ile hemen hemen her şeyi yapabilirsiniz – geri bağlantı analizi ve bozuk bağlantıları bulma gibi sayfa dışı SEO için harika bir çok araç var. İlgili anahtar kelimeler için keşif amaçlı bir anahtar kelime araştırma aracı, sıralama denetleyicisi, izleme aracı ve SEO ölçümlerini raporlamak için bir çok çözüm Semrush’ta var.

Ahrefs

Seviye: Gelişmiş

Fiyat: Birçok araç sınırlı bir kapasitede ücretsiz olarak sunulmaktadır; ücretli planlar 99 $/ay’dan başlar

İçin en iyisi: Derinlemesine SEO verileri ve analizler içerir.

Ahrefs, süper derinlemesine verileri destekleyen başka bir SEO analiz aracıdır. Şirket, ücretsiz Web Yöneticisi Araçları ürününün bir parçası olarak bir dizi ücretsiz SEO aracı sunmaktadır. Anahtar kelime fikirleri bulmanıza yardımcı olacak bir Geri Bağlantı Denetleyicisi, Anahtar Kelime Oluşturucu (Amazon, YouTube ve Bing gibi Google dışındaki arama motorları dahil) ve sayfa hızı, eksik meta açıklamaları, sorunlar gibi teknik SEO sorunlarını teşhis etmeye yardımcı olan Web Sitesi Denetleyicisi vardır.

MOZ

Seviye: Başlangıçtan orta seviyeye

Fiyat: Gree planı ayda en fazla 10 arama içerir; Moz Pro planı ayda 99 ABD dolarından başlar

Şunlar için idealdir: Anahtar kelime stratejinize öncelik vermek için kullanılabilir.

Moz, her şey dahil bir araç isteyen yeni başlayanlar için en iyi seçimlerimizden biridir. Ahrefs ve Semrush gibi SEO yazılımları daha dik bir öğrenme eğrisi ile gelirken, Moz SEO’yu basitleştirmek için tasarlanmıştır ve bunu başarmıştır. Aynı özelliklerin ve ölçümlerin çoğunu, daha derinlemesine araçların yanı sıra, bu verileri SEO uzmanı olmayanlar için daha kolay sindirilebilir hale getirmek için derecelendirme değerleri (“Öncelik” puanı gibi) içerir.

Surfer SEO

Seviye: Tüm seviyeler

Fiyat: 49 $/ay’dan başlar

Şunun için en iyisi: Yapay Zeka (AI) kullanarak içerik optimizasyonu yapmanızı sağlar.

Surfer SEO, sıralanacak içerik oluşturmanıza yardımcı olmak için arama verilerini Yapay Zeka ile birleştiren içerik odaklı bir SEO yazılımıdır. Araç, YZ ile içerik ana hatları oluşturmak, içeriğiniz üzerinde bir site denetimi yapmak ve yazarken içeriği optimize etmek için özellikler içerir. Ayrıca, Keyword Surfer Google Chrome uzantısı ücretsiz olarak sunulmaktadır. Tarayıcı uzantısı, Google’ın arama sonuçlarından ayrılmadan SEO ölçümlerini ve anahtar kelime önerilerini bir bakışta görmenin hafif bir yolunu bulmuştur.

SE Ranking

Seviye: Tüm seviyeler

Fiyat: 49 $/ay’dan başlar

Şunlar için idealdir: Tek bir araçta SEO ve tıklama başına ödeme (PPC) optimizasyon yardımcısı

SE Ranking, hem SEO hem de PPC’nin (TBM gibi metrikler dahil) gerçek zamanlı takibi, rakip analizi ve belirli anahtar kelimeleri ve arama terimlerini araştırmak için erişilebilir özelliklere sahip başka bir hepsi bir arada SEO araçıdır. Bunlardan birini arıyorsanız, uygulama bir sosyal medya yönetim aracı bile sunar. Artı, SE Ranking’in fiyatlandırması diğer araçlara göre biraz daha uygundur.

WooRank

Seviye: Ortadan ileri seviyeye

Fiyat: $79.99/ay’dan başlar

Şunlar için idealdir: Birden çok dijital özelliği optimize etmenize yarar.

WooRank, SEO da dahil olmak üzere web sitesi optimizasyonu ile ilgili her şeye yardımcı olur. Uygulamanın Web Sitesi İnceleme özellikleri, web sitenizin ne kadar iyi optimize edildiğini görmeyi, sitenizin sıralamalarını ve organik trafiği iyileştirme fırsatlarını belirlemeyi kolaylaştırır / fikir verir. WooRank ayrıca rekabet analizi, bir sıralama izleyici ve teknik SEO tarayıcısı için çeşitli özellikler içerir.

ARA İPUCU : SEO Haberleri Mobil Uygulama
Google Play SEO Uygulaması İndir

Screaming Frog SEO Spider

Seviye: Gelişmiş

Fiyat: Sınırlı ücretsiz sürüm mevcuttur; ücretli yazılım yıllık 209 ABD dolarıdır

Şunlar için idealdir: Teknik otomatik SEO denetimleri

Screaming Frog’un SEO Spider’ı, en popüler SEO paletli araçlarından biridir. Yazılım, web sitenizin tamamını denetler ve sitenizin teknik SEO’suna zarar verebilecek sorunları bulur ve size bildirir. Yönlendirmeleri, yinelenen içeriği ve bozuk bağlantıları bulma işini hızlı bir şekilde otomatik yapar. Sitenizi optimize edilmiş ve güncel tutmak için düzenli SEO denetimleri planlamak için kullanabilirsiniz.

SEOquake

Seviye: Orta

Fiyat: Ücretsiz

Şunun için en iyisi: Tarayıcınızda SEO verilerini hızla çekmek

SEOquake , SEO analizini doğrudan araç çubuğunuza yerleştiren hafif bir tarayıcı uzantısıdır. Herhangi bir sitenin (kendi siteniz dahil) bir SEO denetimini çalıştırabilir, geri bağlantı analizi yapabilir ve birden çok alanda SEO metriklerini anında karşılaştırabilirsiniz. İlgili SEO Aracı; Semrush verileriyle çalışır ve Google Chrome, Firefox, Opera ve Edge için uzantıların yanı sıra iPhone ve iPad için mobil uygulamalar içerir.

Son SEO Notları

Bir araç seçmeden ve araçla kafa kafaya dalmadan önce, SEO çabalarınıza ayırabileceğiniz maddi bütçeyi düşünün. Arama ortamı her zaman değiştiğinden ve Google, algoritmayı değiştirdiğinde size genellikle her zaman haber vermediğinden süreç gerçekten zahmetlidir. Bu içerik umut dağıtan türde bir pazarlama değildir. Bu, anahtar kelime sıralamalarınızı sürekli olarak izlemeniz ve içeriğinizi taze ve optimize edilmiş halde tutmanın proaktif yollarını düşünmeniz gerektiği anlamına gelir. Çoğu zaman aklınızdakinin en iyisini yapmak için zaman ve enerji harcamanız gerektiğini unutmayın. Başarı bir aracı çok iyi kullanmakla gelmeyecektir. İnsanlığa faydalı olmak ancak başarının güzel / keyifli bir yoludur.

Akılda tutulması gereken bir şey daha var: arama sıralamalarını doğrudan etkilemese bile kaliteli içerik önemlidir. Aramada üst sıralarda yer alan her içerik, işletmenize açılan bir ön kapı görevi görür; bu nedenle, görsel tasarım gibi öğeler de dahil olmak üzere, ayrıntılara ve bu ziyaretçilere sunduğunuz kullanıcı deneyimine dikkat edin.

Okuduğunuz bilgilendiğiniz için tebrik ederim. Buraya kadar geldiysen, şimdi güzel bir kahve yudumlamak için ne güzel bir an.

Kaynakça : SEO Nedir

1
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
2
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
SEO Nedir? En İyi 10 SEO Araçları Nelerdir?

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

 1. Seo araclari konusunda en basarili liste bu liste olmus. Aciklayici olmasi fiyatlandirmasi cok basarili kaleminize saglik Tahir bey…

  Cevapla
Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!