SSP’liler eni sezona buruk başlıyor: Kanun çıktı ama imza atılmadı

SSP'liler eni sezona buruk başlıyor:  Kanun çıktı ama imza atılmadı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Devlet Tiyatroları’nda yeni sezon için sayılı günler kaldı. Fakat sahne heyecanı dışında mağduriyette yaşanıyor. Devlet Tiyatroları (DT), Devlet Opera ve Balesi (DOB) ile Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü bünyesinde, süreli sözleşmeli personel (SSP) olarak çalışanlar, 28 Aralık 2018’de yayımlanan kanun hükmünde kararname (KHK) ile belirlenen yeni özlük haklarını talep ediyolar. 15 Mayıs’ta da Resmi Gazete’de yayımlanan sözleşme Bakanlık tarafından hala imzalanmadı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, sözleşmenin 30 Haziran 2019’da imzalanacağını belirtmişti, ancak verilen tarihin üzerinden iki buçuk ay geçmesine rağmen bir gelişme yaşanmadı. Sözleşmenin imzalanmaması durumunda 2 bin 500 oyuncu ve fgüran, 715 teknik personel SSP’li, önümüzdeki dönemde izin hakları, sigorta primlerinin düzenli yatırılması, maaş yetersizlikleri, çalışma saatleri, kıdem tazminatı, işten çıkarıldıklarında işsizlik maaşı alma gibi konularda mağduriyet yaşayacak.

‘PERDELER BİZİM İÇİN AÇILSIN’

Aydınlık’ın ulaştığı mağdurlar konuyla ilgili şunları söylediler: ‘’Devlet tiyatroları bünyesinde figüran adı altında günlük yevmiyeli süreli sözleşmeli personel olarak görev yapmaktayız. Türkiye genelinde 715 kişi olmamıza rağmen yıllardır hiçbir yasa ve iyileştirmelerden yararlanamadık. Cumhurbaşkanlığının 28.12.2018 tarih ve 4 sayılı kararnahmesine istinaden resmi gazetede 15.05.2019 tarihinde yürürlüğe giren 30775 sayılı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nde 375 sayılı kanun hükmünde kararnamenin ek 26. Maddesi kapsamında görev yapan sözleşmeli personel hakkında yönetmelik resmi gazetede yayınlanana kadar. Fakat Ekim ayı gelmesine rağmen hala yılda 300 gün sigortalanıp senelik sözleşmeler ile çalıştırılıyoruz. Kıdem tazminatı, işten çıkartıldığımızda işsizlik maaşı vb. haklarımız söz konusu değil. Bunun için tüm devlet büyüklerimizin, sizlerin ve sahnelerimizi dolduran seyircilerimizin desteğine ihtiyacımız var. Bu sefer de sanat sezonun başladığı 1 Ekimde perdeler bizler için açılsın.’’

Mağdurlar aynı zamanda sosyal medya üzerinden de #yönetmelikvarimzayok etiketiyle seslerini duyurmaya çalışıyor.

‘BÜROKRASİYE Mİ TAKILMIŞTIR?’

Konuya ilişkin İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, önceki günlerde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na soru önergesi verdi. Bakan Mehmet Nuri Ersoy’un cevaplamasını istediği önergede Türkkan, şunları sordu:

-SSP’liler için hazırlanan yönetmelik 15 Mayıs 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmasına rağmen sözleşme neden hâlâ imzalanmamıştır?

– Yönetmelik, hangi gerekçelerle bekletilmektedir?

– Bakan Ersoy’un sözleşmenin imzalanacağı tarih olarak daha önce 30 Haziran 2019 tarihini belirtmesi ancak hâlâ sözleşmeyle ilgili bir adım atılmaması konusunda bakanlık olarak görüşünüz nedir?

– Sözleşme iddia edildiği gibi ‘bürokrasiye mi takılmıştır?’

-Yeni sözleşme imzalanmadığı için kurumda statüleri belli olmayan çalışanlar için nasıl bir düzenleme getirilmesi düşünülmektedir?

-Yeni sanat sezonu başladığı halde SSP’liler ile ilgili sözleşme hâlâ imzalanmamış olursa bu statüde çalışanların özlük haklarındaki düzenlemelerin bir yıl sonraya kalması ve sıkıntılarının (izin hakları, sigorta primlerinin düzenli yatırılmaması, maaşlarındaki yetersizlikler vb.) devam edecek olması nedeniyle bakanlığınız tarafından bu konularda mağduriyetlerin giderilmesi için acil, yeni düzenlemeler yapılması düşünülmekte midir?

Konuya ilişkin CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi de soru önergesi vermişti. Bakanlıktan soru önergelerine bir yanıt gelmedi.

İlgili SSP’liler eni sezona buruk başlıyor: Kanun çıktı ama imza atılmadı haberiyle ilgili sizde görüşlerinizi yazarak gündeme dahil olabilirsiniz. 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
SSP’liler eni sezona buruk başlıyor: Kanun çıktı ama imza atılmadı

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!