TCG Preveze’ye Arnavutluk’ta üst düzey karşılama

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye ve Arnavutluk arasındaki askeri ilişkiler ve iş birliğin  geliştirilmesi çerçevesinde 22 Mart tarihinden beri Dıraç Limanı’nda bulunan Türk  denizaltısı TCG Preveze’nin kapıları, Arnavutluk Savunma Bakan Yardımcısı Koçi,  Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Yörük, Arnavutluk Genelkurmay Başkanı Kollçaku’nun  yanı sıra Arnavutluk Deniz Kuvvetleri yetkilileri için açıldı.

Büyükelçisi Yörük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk  denizaltısının buradaki mevcudiyetinin Türkiye ile Arnavutluk arasındaki mükemmel  ilişkilerin bir yansıması olduğunu ifade etti.

İki ülke arasında askeri ve savunma alanındaki ilişkilerin diğer  alanlarda olduğu gibi son derece yoğun olduğunu dile getiren Yörük, “İkili  ilişkilerimizin yanı sıra Arnavutluk da Türkiye’nin zamanında vermiş olduğu  destekle bugün artık NATO’nun bir üyesi ve NATO’da bizim müttefikimiz.” dedi.

Yörük, “Şu an Arnavutluk deniz kuvvetlerine ait bir gemiyi de bugün  Türkiye’de İzmir Limanı’nda ağırlıyoruz. Sayın Arnavutluk Savunma Bakanı (Olta  Xhaçka) da Arnavutluk donanmasına ait bu gemiyi ve mürettebatını ziyaret etmek  üzere yarın Türkiye’ye gidecek.” şeklinde konuştu.

Arnavutluk Savunma Bakan Yardımcısı Koçi de AA muhabirine, Türkiye’nin  her yıl Arnavutluk Silahlı Kuvvetlerine finansal destekte bulunduğunu  hatırlatarak, Türk denizaltısının bu ziyaretinin, iki ülke arasında askeri  alandaki iş birliğin yoğunlaşmaya devam ettiğinin kanıtı olduğunu vurguladı.

Koçi, “Türkiye ve Arnavutluk savunma bakanları arasındaki ziyaretler,  ya da (Arnavutluk) Başbakan Rama’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile  ziyareti gibi diğer üst düzey ziyaretler bunun en iyi göstergesidir.”  değerlendirmesinde bulundu.

Bunun, barış ve istikrara hizmet eden bir askeri iş birliği olduğuna  işaret eden Koçi, Türkiye’nin Arnavutluk Silahlı Kuvvetlerinin modernizasyonunu  desteklemeye devam ettiğini, Türkiye’ye minnettar olduklarını kaydetti.

Türk denizaltısının ziyaretiyle, Türkiye ve Arnavutluk arasındaki  askeri ilişkileri ile iş birliğinin daha da geliştirilmesi ve Arnavut  makamlarının Türkiye’nin askeri kapasite ve olanakları hakkında bilgilendirilmesi  amaçlanıyor.

Uzunluğu 62 metre ve ağırlığı 400 ton olan TCG Preveze S 353, 25  Mart’a kadar Dıraç Limanı’nda bulunacak.

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
TCG Preveze’ye Arnavutluk’ta üst düzey karşılama

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!