Tedavisi olmayan kemik hastalığında yeni umut

Tedavisi olmayan kemik hastalığında yeni umut
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bellvitge Biyomedikal Araştırma Enstitüsü ve Barselona Üniversitesi bilim insanları, bir PI3K inhibitörü (önleyici) olan BYL719’un farelerde kemik oluşumunu engelleyebileceğini bildirdiler. Araştırma ekibine göre bu buluş, heterotopik ossifikasyon ve nadir görülen bir kemik hastalığı olan ilerleyici fibrodisplazi ossificansin tedavisinde yeni kapılar açabilir. Çalışma “Fosfatidilinositol 3 kinaz (PI3K ) inhibisyonu, heterotopik ossifikasyonu önler” başlığıyla saygın bilim dergilerinden EMBO Moleküler Tıp’ta yayımlandı. Çalışmayı Bologna Üniversitesi’nde hücre sinyalizasyonu ve kemik biyoloji grubu başkanı Francesca Ventura yürüttü.

Heterotopik ossifikasyon, tendonlar, kaslar ve bağ dokusu gibi uygun olmayan yerlerde (ektopik oluşum) kemikleşme olmasıdır. Bu hastalık için uzun süreli hareketsizlik, omurga yaralanmaları, yanıklar, kalça ameliyatları ve kas travmaları gibi risk faktörleri vardır. Ventura, bu bilgilere rağmen hastalığın nedenlerinin tam olarak anlaşılamadığına ve en uygun tedavisinin halen yapılamadığına dikkat çekti.

YUMUŞAK DOKU KEMİĞE DÖNÜŞÜYOR

Heterotopik ossifikasyon, travma veya yanığı takiben ya da doğuştan fibrodipla zia ossificans progressiva (FOP) muzdarip hastalarda meydana gelir. Genetik bir bozukluk olan FOP’da bağ dokusu ilerleyici şekilde kemiğe dönüşür. FOP hastaları bir kemik büyüme alıcısı olan ACVR1’i şifreleyen gende mutasyonlara sahiptir. Hastalık, zamanla kaslarda, tendonlarda ve bağlarda ilerleyen kemik oluşumuna yol açar. Bu hastalığın halen tedavisi yoktur. Araştırmacılar, bir PI3K inhibitörü olan BYL719’un farelerde heterotopik ossifikasyonu önlemedeki etkinliğini gösterdiler. Araştırma ekibi PI3K inhibitörlerinin SMAD, AKT ve mTOR / S6K aktivitelerini azalttığını gözlemledi. Araştırmacılar, ayrıca PI3K inhibitörlerinin etkinliğini, FOP hastalarının genetik mutasyonuna sahip farelerde de değerlendirdi.

Günlük veya aralıklarla BYL719 ile tedavi edilen farelerde anormal yerleşimli kemik veya kıkırdak oluşumu gözlenmedi. BYL719 ile aralıklı tedavi edilen farelerde herhangi bir önemli yan etki görülmedi. Çalışma heterotopik ossifikasyon için tedaviye yönelik bir strateji olarak PI3K inhibisyonunu destekleyen kanıtlar sunuyor.

Ventura, çalışmada kök hücre kültürlerinde ve hastalığın klink öncesi modellerinde, BYL719 inhibitörünün ACVR1’deki mutasyonların neden olduğu anormal yerleşimli kemik oluşumunu önlediğini gözlemlediklerini belirtti. BYL719 inhibitörü, FDA tarafından metastatik meme kanserli hastalarda kullanım için onaylanmış bir ilaçtır. Bu nedenle, BYL719’un insanlarda kullanımı hakkında bilgi vardır.

Özgün makale: https://www.embopress.org/

İlgili Tedavisi olmayan kemik hastalığında yeni umut haberiyle ilgili sizde görüşlerinizi yazarak gündeme dahil olabilirsiniz. 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Tedavisi olmayan kemik hastalığında yeni umut

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!