Tiyatroya siyaset sokmayın efendiler

Tiyatroya siyaset sokmayın efendiler
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları’nın (ŞT) 2019-2020 sezonunun repertuvarı açıklandı. Yeni dönemde Mustafa Kutlu’nun ‘Mavi Kuş’, Necip Fazıl Kısakürek’in ‘Reis Bey’ ve İskender Pala’nın ‘Aşk Bir Zamanlar’ oyunlarının yeni sezonda repertuvardan çıkarılması tepki çekti. İBB Kültür Daire Başkanlığı bu kararı ekonomik gerekçelerle açıklasa da, repertuvardan kaldırılan oyunların hepsinin muhafazakar kalemlerden çıkması ‘sansür’ eleştirilerini beraberinde getirdi.

Şehir Tiyatrolarının yeni sezon oyun tanıtım toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplayan İBB Kültür Daire Başkanı Hülya Muratlı, Mustafa Kutlu’nun “Mavi Kuş”, Necip Fazıl Kısakürek’in “Reis Bey” ve İskender Pala’nın “Aşk Bir Zamanlar (Gazale)” oyunlarının yeni sezonda repertuvardan çıkarılmasının sorulması üzerine, şunları söyledi: “Çıkarılma kelimesini çok sert buluyorum. Onu şöyle söylesek daha uygun olur. Çünkü biz o niyetle hareket ettik. Önceliğimiz İstanbul Büyükşehir Belediyesinde israfı önlemek, ekonomik nedenler olarak söyleyebilirim. Proje bazlı oyunculara çok fazla yer verilmişti, bunların ekonomik maliyeti çok yüksekti ve biz ekonomik kaygıları başta tutmak, ayrıca kendi oyuncularımızı ön plana çıkarmak için, Şehir Tiyatroları’nın çok kıymetli sanatçıları oyuncuları var, onlarla beraber kendi oyunlarımızla ve oyuncularımızla ortaya çıkmak adına, sadece ikisini repertuvardan kaldırdık.”

Yazar Mustafa Kutlu’nun özel hikayelerinden ‘Mavi Kuş’ Nisan ayında gösterime girmiş ve izleyicilerin büyük beğenisini kazanmıştı. Necip Fazıl Kısakürek’in, 1960’da kaleme aldığı ‘Reis Bey’ ise ilk kez 2017 yılında gösterime girmişti.

Seçim sürecinde ve sonrasında ‘İşini düzgün yapan her siyasi görüşe kapılarını sonuna kadar açan’ İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu daha önce kültür ve sanat alanında ‘Sağlayacağımız hoşgörü ortamıyla sanatı şehrin her yanına yayacağız” demişti. İmamoğlu, Türkiye’de son zamanlarda yaygınlaşan bir siyaset güdüldüğünü, bu siyasetin özünde entelektüel insanları küçümsemek, ötekileştirmek, sanat ve sanatçıları marjinal görmek ve göstermenin bulunduğunu öne sürdü. İmamoğlu önceki dönemlerde ‘tek tipleştirilen sanat üretiminin şehrin kimliğine de ağır yara açtığını belirterek kültür ve sanat alanlarını daha kapsayıcı hale getireceklerini belirtmişti.

19-09/20/is.png

İstanbul Şehir Tiyatroları resmi sayfsında yapılan duyuruda, “Şehir tiyatrolarıo mart ayında 2si yeni 35 oyun seyirciyle buluşuyor” ifadesi yer aldı

19-09/20/man.png

İBB Basın Danışmanı Murat Ongun, Necip Fazıl’ın Reis oyununun AK Parti döneminde kaldırıldığını öne sürdü. Ancak oyun, Şehir Tiyatroları’nın 2018’in Mart ayına ait programında yer alıyor. 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Tiyatroya siyaset sokmayın efendiler

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!