1. Haberler
  2. 3. SAYFA
  3. Toplumsal bilinci yoklayan bir sanat sergisi: Belleğin Alfabesi

Toplumsal bilinci yoklayan bir sanat sergisi: Belleğin Alfabesi

Toplumsal bilinci yoklayan bir sanat sergisi: Belleğin Alfabesi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ahmet Güneştekin’in dilin renk algısı, mekân algısı ve düşünüşe etkisi üzerine yoğunlaşarak bellek ve ölümsüzlük arayışı üzerine çalıştığı eserlerinden oluşan Belleğin Alfabesi sergisi Haydar Aliyev Kültür ve Sanat Merkezi’nde Azerbaycanlı sanatseverlerle buluştu.

19-10/05/51.jpg

Küratörlüğünü Haydar Aliyev Vakfı Sanat Danışmanı Emin Mammadov’un üstlendiği serginin 1 Ekim’de gerçekleşen açılışına Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in eşi Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Mihriban Aliyev, Türkiye Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Karar Gazetesi Yazarı Mustafa Karaalioğlu, Ulrich Ptak, İnci Aksoy gibi sanat ve siyaset dünyasından birçok isim katıldı.

19-10/05/50.jpg

SERGİ 30 MART 2020’YE KADAR AÇIK

Sanatseverlerin yoğun ilgisiyle açılan sergide sanatçının dile olan derin ilgisini gösteren Azeri romantik şairi Nesimi’ye adadığı Nesimi’ye Recm, aynı anda hem korkunç ve grotesk hem de hipnotize edici ve güzel olarak yorumlanan Ölümsüzlük Odası, uzaktan bakıldığında dönüyormuş hissi veren birbirine geçmiş bisikletlerden oluşan Dilek Ağacı, deşifre edilmesi gereken devasa bir bulmacaya benzeyen Yüzleşme eserleri yer alıyor.

19-10/05/53.jpg

Ayrıca sanatçının son dönem çalışması olan ve cennet bahçesi hikayesini, insanlığın kısa bir süre için eriştiği fakat kaybetmesi kaçınılmaz olan ölümsüzlüğü bir şans hikayesi olarak yorumladığı eseri Tanrının Arka Bahçesi de ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Sergi 30 Mart 2020’ye kadar görülebilecek.

19-10/05/54.jpg

HARFLER BİR BİR YİTERKEN…

Sanatçının Azerbaycan halk şairi Nesimi’ye ithaf ettiği Necimi’ye Recm eseri, içinde ve etrafında siyah harflerin yer aldığı bir harf kafesinden oluşuyor. Sanatçı, kafesin etrafında dağınık duran bazı harfleri ise farklı renklerde işleyerek eserin adında geçen, Arapça’da ‘taşlama’ anlamına gelen ve uluslararası hukukta yasaklanmış ‘recm’ eyleminden esinle dilin ve toplumsal bilincin yok olmasına dikkati çekiyor.

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Toplumsal bilinci yoklayan bir sanat sergisi: Belleğin Alfabesi

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!