Turizm Bakanı Ets Tur’dan Mehmet Ersoy Oldu!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Turizmde son yıllarda oldukça ciddi bir düşüş yaşıyoruz. Türkiye’de turizmin kalbinde olan birisi olarak net bir şekilde belirtebilirim ki düşüşün en diplerini geçen senelerde gördük. Mehmet Ersoy, Türkiye’nin önemli turizm firmalarından Ets Tur’dan Kültür ve Turizm Bakanlığına transfer oldu. Bu aşamadan sonra bakanlık olarak ne gibi çalışmalar olacağını merakla bekliyorum. Bazı altın hamleler var ki hala atılmadığı için son yıllarda hiç bir turizm bakanını başarılı bulmamıştım. Fakat; Ertuğrul Günay’dan sonra ilk defa turizmden anlayan içimizden birisi bakan olarak atandı. Bakanlığın bu çalışmalarını oldukça yakından takip edeceğim.

Ets Tur Başarılı mıydı?

Öncelikle Mehmet Ersoy’un bakanlık koltuğunu Türkiye’de en çok hak edenlerden birisi olduğunu belirtmem gerekli. Mehmet Ersoy’u tam anlamıyla tanımak için Ets Tur’u yakından tanımak gerekli. Ets Tur’un en önemli ülke turizm katkısı ülke içi yatırımlarıyla turizmi çeşitlendirmek ve gelişmesine katkı sağlamak olduğunu belirtebiliriz. Fakat; acenta olarak Ets Tur sadece iç pazar odaklı oldu ve ülke dışı bir çalışmaya imza atamadı. Beyin takımı mevcut stratejilerini korurken vizyon ve misyon anlamında asla aykırı, farklı, yenilikçi bir çalışma yapamadı.

İngiltere’nin, Rusya’nın en büyük turizm firmaları müşterileri için en iyi otellere tek yetkili girip kendileri en azami şekilde karla otel satışı yapıp vatandaşlarını en uygun fiyatlarda ülkemiz içerisinde konaklattı. Ülkemizde ise “en başarılı acenta” bayrağını taşıyan Ets Tur, tam olarak bu tarz bir eğilim göstermedi.

Ets Tur iç pazarda sıkışmış bir acenta izlenimi sergileyen yapısı dışında hareket ederek vizyonlarına ülke dışından ülkemize tatilci getirmek maddesini eklerken, misyonuna Türkiye’de ki bir otele Türk’ten daha ucuz kimse kalamaz eklemeli.

2005 yılında 60 sayfalık yurtdışından ülkemize nasıl tatilci getireceğim merkezli raporumda aslında bakanlık üzerine düşen bazı hizmetleri belirtmiştim. Üzerinden 13 yıl geçmesine rağmen hala İnternet’in varlığını kabul etmeyen “öyle bir şey yok İnternet felan turizmde etkisi olamaz, boş işler bunlar uğraşmayın” mantığı devam ediyor.

İnternet üzeri yatırımlara geç kalmadık. Fakat; iyi bir fırsatı kaçırdık. Sadece dünya üzerinde turizm anlamında etken eleman olabilmek için daha çok çalışmamız gerekmektedir.

Turizm ve İnternet Ne Yapılmalı? Felsefeciler Toplansın

İyi bir felsefe iyi sonuç için en iyi başlangıçtır. İnsan nedir? Neden gezer? Nereyi gezer? Nasıl karar verir? Bir fotoğraf karesini İnternet’te veya geleneksel medya kanallarında görüp kıtalar aşan ciddi bir kitlenin olduğu dünya turizm ekosistemi nasıl anlaşılır ve kitlelere nasıl kontrol edilir?

2005’te sunduğum raporda Amerika’dan Fransa’ya tatile giden o kitleden nasıl para kazanacağımızı anlatmaktaydım. Sonralarında Booking dünyaya merhaba dedi yıllar yıllar sonra. Tam bir acenta mantığındaydı ve cılızdı. Fakat; sonuç maddi kazanç odaklıydı ve başardılar. Bir Türk kendi mahallesindeki otele Booking üzerinden rezervasyon yapmaktaydı ve Amerika bir şekilde bu işten para kazanmaktaydı.

3. Dalga Dünya İnkilabı Kaçmasın

Sanayi inkilabını yaklaşık olarak 200 yıl sonra kabul ettik ve sindirdik. Fakat 3. dalga inkilap olan dijitalleşme ve İnternet için ne başarılı ne de başarısız dememiz mümkün değil. Matbaa yasaklanma muhabbeti tüm Türk insanları içerisinde kanayan bir yara olarak durdu. Bunu öyle içselleştirdikki sınır koymadan herşeyi tüketebilmeliyiz mantığını doğurduk. Sonuç itibariyle muhteşem bir İnternet tüketicisihaline geldik. Türkiye halkı olarak dünya İnternet ekosistemine hiç bir katkımız olmadık. İnsanlığa fayda sağlarsak İnsanlık bunun ödülünü olabildiğince bonker bir şekilde size geri döünüşü yapar. O yüzden bir çalışmanın en temelinde işi kolaylaştırmak, sonuç odaklı olmak, tüm dünya insanlığına fayda sağlamak olmalıdır. (adam gibi hümanizim)

Yani Aslında Bir Sonuç Var

Bir işi en iyisine vermek uzmanına vermek devlet için yapılacak en faydalı şeydir. Mehmet Ersoy gibi turizmde içimizden birinin gelmesi inanılmaz sevindiğim bir haber oldu. Umarım başarılı bir sezon geçirir ve “Turizm’de İnternet yatırımlarımızı artıracağız ve tam anlamıyla ülke içi dinamiklerimizi, ülkemiz turizmine katkı sağlayacak çalışmalara aktaracağız.” gibi açıklama yapacaktır. O zaman fanatik bir destekci olacağıma kendisine söz verebilirim.

İyi çalışmalar sayın bakanım.

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Turizm Bakanı Ets Tur’dan Mehmet Ersoy Oldu!

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!