Türk askerinin Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki görev süresi uzatıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tezkere üzerinde İYİ Parti grubu adına söz alan Aydın Milletvekili  Aydın Adnan Sezgin, Afrika’nın uluslararası dayanışmadan istifade etmesi  gerektiğini belirterek, Türkiye’nin bu büyük kıtanın kadersiz insanlarına karşı  sorumluluğu bulunduğunu söyledi.

Türkiye’nin Afrika’nın inşasına yardımcı olmasını istediklerini ifade  eden Sezgin, tezkereye destek verdiklerini bildirdi.

MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, Afrika’da güven ve istikrarın  sağlanmasının dünyanın sorunu olduğuna işaret ederek, önlem alınmazsa kıtadaki  insani ve siyasi krizlerden başta yakın coğrafya olmak üzere dünyanın geri  kalanının etkileneceğini belirtti.  Özdemir, Türkiye’nin Afrika’daki etkinliğini  artırması gerektiğini kaydetti.

HDP Batman Milletvekili Mehmet Ruştu Tiryaki ise Türkiye’nin Mali ve  Orta Afrika Cumhuriyeti ile ekonomik, insani ve kültürel işbirliğini sonuna kadar  desteklerini ancak BM çatısı altında olsa bile bölgeye asker gönderilmesine karşı  olduklarını, bu nedenle tezkereye destek vermeyeceklerini açıkladı.

CHP İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz, CHP’nin uluslararası  terörizmle mücadele konusunda kararlı olduğunu vurgulayarak, “İdlib ne kadar  önemliyse yakın gelecekte Afrika’da aynı derecede önem kazanacaktır. Biz El  Kaide, IŞİD ve ona biat eden radikal örgütlerinin Afrika’da küllerinden yeniden  doğacak bir alan keşfetmesinden endişe ediyoruz. Afrika, 2018 yılında radikal  İslamcıların adeta rekabet ettiği bir sahaya dönüşmüş durumda.” diye konuştu.

Türkiye’nin öncelikleri arasında Afrika’nın istikrarına küresel barış  ve terörle mücadele bağlamında katkıda bulunmasının yer alması gerektiğini dile  getiren Çeviköz, tezkereye destek  vereceklerini bildirdi.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili  Hakan Çavuşoğlu da Afrika ile Türkiye’nin müşterek tarihi bulunduğuna dikkati  çekerek, kıtanın önümüzdeki yüzyılın parlayan yıldızı olacağını söyledi.

Türkiye’nin son 15 yılda değişen dış politika paradigmasıyla yer  yüzündeki tüm mazlumlara umut olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, Afrika’da halklar  ve devletler arasında bir sorun olduğunda halkın artık Türkiyesiz çözümü kabul  etmeyeceğini belirtti.

Türkiye’nin Somali’de yaptıklarıyla, sadece bu ülkenin değil tüm  kıtanın saygınlığını kazandığını aktaran Çavuşoğlu, Türkiye’nin kıta devletlerine  ilişkin faaliyetlerinin sadece kalkınmaya ilişkin olmadığını ortak tarihin de  ayağa kaldırılmaya çalışıldığını ifade etti.

Çavuşoğlu, “Osmanlı’dan günümüze kadar bir Afro-Avrasya yani Avrupa,  Asya, Afrika ülkesi olan ülkemizin, 21. yüzyılın gerçekleriyle uyum içerisinde  yeni bir döneme giren Afrika politikasının gereği olarak bölgede yer alması  stratejik bir önceliktir.” dedi.

Konuşmaların ardından tezkere oylanarak kabul edildi.

TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop, Suriye ve Irak’a asker  gönderilmesine ilişkin hükümete verilen yetkinin uzatılmasına ilişkin  Cumhurbaşkanlığı tezkeresinin görüşmeleri için yarın saat 14.00’te toplanmak  üzere birleşimi kapattı.

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Türk askerinin Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki görev süresi uzatıldı

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!