UNICEF sergisi Marmara Üniversitesi’nde

UNICEF sergisi Marmara Üniversitesi'nde
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de 60 yıldır ‘Her Çocuk İçin’ mottosuyla sürdürdüğü faaliyetlerinin panoramasını sunan ‘İhsan Doğramacı’dan günümüze (1958-2018) Türkiye Milli Komitesi Resim Sergisi’ başlıklı sergi 18-28 Nisan tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Sergi, UNICEF Türkiye Komitesi tarafından beslenme, sağlık, eğitime destek kampanyaları, kız ve erkek çocuklar arasında eğitimde eşitlik, engeli olan çocuklar, çocuk dostu şehirler, Türkiye’deki Suriyeli Çocuklargibi temalarda hayata geçirilen çalışmalardan derlenen arşiv malzemelerinden oluşturuldu.

UNICEF Türkiye Komitesi’nin kurumsal belleğini de oluşturan 702 fotoğrafın yer aldığı arşiv ayrıca 2018 yılında ‘Doğramacı Anısına’ Ankara’da Bilkent Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi’nde de sergilendi.

Sergide,UNICEF Türkiye Komitesi İhsan Doğramacı ve ardından Başkan olan Talât Hamlan; UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçileri: Tayfun Talipoğlu, Ayşe Kulin, Müjdat Gezen, Türkân Şoray, Nilüfer, Ferhat Göçer, Gülsin Onay, Şefika Kutluer, Kıvanç Tatlıtuğ, Tuba Büyüküstün’ün yanı sıra Danny Kaye, AudreyHepburn, Peter Ustinov gibi Uluslararası İyi Niyet Elçileri; İdil Biret, Fazıl Say, Gönül Yazar, Hülya Avşar Julio Iglesias, Mehmet Okur gibi ünlülerin UNICEF ile ilgili fotoğrafları ve belgelerde yer alıyor.

Marmara Üniversitesi Sultanahmet Külliyesi

Marmara Üniversitesi Sultanahmet Külliyesi olarak kullanılmakta olan yapı İstanbul’da tarihi hipodrom olarak adlandırılan alanın güneyinde tarihi Sphendone duvarlarının üstüne konumlanmıştır. Hâlihazırda kullanılmakta olan yapı ise I. Ahmet tarafından Mimar Sedafkar Ağaya yaptırılan Sultanahmet Külliyesi içindeki yapıların dönüşümü ile olmuştur.

20. yüzyılda Marmara Üniversitesi rektörlük binası olarak kullanılmaya başlanan külliyenin giriş katı 2008 yılında müzeye çevrilmiştir.

Marmara Üniversitesi Sultanahmet Külliyesi’nde bulunan müze, Özgün Baskı Koleksiyonu, İhap Hulusi Görey Galeri’si ve kısa süreli sergilerin yapıldığı Sanat Galerisi’nden oluşmaktadır.

UNICEF Hakkında:

Birleşmeş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF)190 ülkede ve bölgede, her yerde, herkes için daha iyi bir gelecek kurmak için çalışan bir kurumdur. Destekçileri ve çalışanları dünyadaki en dezavantajlı çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu bölgelerinde çalışmalar yapmaktadır.

UNICEF Türkiye Milli Komitesi, 1956’dan bu yana Türk ve dünya çocuklarının ihtiyaçlarına cevap verebilmek için kaynak sağlama ve tanıtım çalışmalarını sürdürüyor.

UNICEF çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için:

http://www.unicefturk.org

 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
UNICEF sergisi Marmara Üniversitesi’nde

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!