İlhan EZEL
  1. Haberler
  2. Yazarlar
  3. SAĞLIK
  4. YENİDOĞAN GELİŞİMİ

YENİDOĞAN GELİŞİMİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni Doğan Gelişimi

Zorlu geçen bir dokuz ay ana babanın merakla beklediği yavrularına kavuşmakla aileye büyük mutluluk getirir. Tabiî bazı üzücü istisnalar hariç. Her ana-baba adayının tek arzusu sıhhatli sağlıklı bir bebeğe kavuşmaktır, günümüzde cinsiyet meselesi bir sürpriz olmaktan çıktığı için bu heyecandan mahrum olarak.

Bundan 40-50 yıl önce bu müthiş anı yaşayanlar bilir. İlk duydukları “Gözünüz aydın bir kızınız oldu yahut bir oğlunuz oldu” cümlesinin verdiği heyecan bambaşkaydı.

Artık sıra kendilerine emanet edilen bu mucizeyi en güzel bir şekilde yetiştirip ailesine ve topluma hayırlı bir birey olarak kazandırmaktır. Yaşanacak olan her anında gelişimi merak edilen küçücük bir insandır şimdi 0.

Bir Aylık Bebek Gelişimi

Yeni doğan, refleksleriyle beraber dünyaya gelen bebek parmak emer, süt arar ve eline verilen bir objeyi kavrar. Emme ve arama refleksi bebeğin beslenmesi, ihtiyacı olan gıdaya yönelmesini sağlar. 1 aylık bebekler sakin sesleri sever, yüksek seste ürkebilir. (Uyumaları için uğultulu ve tekrarlayan düşük frekanslı sesler kullanılmalıdır. Bu sesler anne karnındaki sesleri hatırlattığı için uyumalarında etkili olacaktır.

Düşük frekanslı sesler (kalın) sesleri oluşturturur. İnsan kulağı 16 ile 20000Hz arasındaki sesleri işitebilir. Bebekler için düşük frekanslı ninniler vardır.

Örnek Verelim.

https://youtu.be/r-9v1eF8msw?si=2woPwNyWVqP_Zs75 https://youtu.be/chOcDQOUSjI?si=Kd07-mGbKmVva3f)

 

YENİDOĞAN GELİŞİMİ

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!