Natali Vacheva
  1. Haberler
  2. Yazarlar
  3. GÜNDEM
  4. Bugün Katoliklerin Bayramı Paskalya!

Bugün Katoliklerin Bayramı Paskalya!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BUGÜN KATOLİK PASKALYASI!

⠀Fransız dükkanlarında Paskalya sembollerini çikolata yumurtaları ve figürleri şeklinde görebileceğiniz ilk gün değil. Fransızlar bunu tavşan-çikolata “twist “i ile ilginç bir şekilde kutluyor.

⠀Öncelikle, Fransızlar için Paskalya dinle ilgili olmaktan çok, şehir dışına çıkmak, ailece eğlenmek ve baharın tadını çıkarmak için bir bahanedir.

⠀ Fransız Paskalyası’nın iki sevimli sembolü vardır – Paskalya yumurtaları (sembol 2) getiren bir tavşan (sembol 1). Nedenini söyleyeyim. Efsaneye göre, pagan bahar tanrıçası Extra, bir kuşu tavşana dönüştürmüş, ancak tavşan yumurtlamaya devam etmiştir. Bu fenomenin bir başka açıklaması daha gerçekçidir: Çocuklar Paskalya sabahı kümesten yumurta toplamaya gittiklerinde, genellikle yakınlarda tavşan bulurlar.

Bayramın en eğlenceli kısmı, çocukların ebeveynleri tarafından önceden saklanmış çikolata yumurtalarını aradıkları Paskalya sabahıdır. Genellikle bahçede, ancak böyle bir fırsat yoksa, en azından evde) Yumurtalar bir sepete konur ve kahvaltıda yenir.

Bu oyuna “la chasse aux œufs” (yumurta avı) denir ve işin püf noktası mümkün olduğunca çok yumurta bulmaktır.

Bugün Katoliklerin Bayramı Paskalya!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!