1. Haberler
  2. 3. SAYFA
  3. Yıkıp yapmak tek çözüm değil

Yıkıp yapmak tek çözüm değil

Yıkıp yapmak tek çözüm değil
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DENİZHAN ERKOÇ/İSTANBUL

Türkiye’de riski depremin değil güvensiz yapıların oluşturduğunu belirten Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan “Avrupa Birliği üyesi ülkelerden farklı olarak deprem kuşağında yer alan ülkemizde, güçlendirme/yenileme çalışmalarının ihmal edildiğini ve Avrupa’ya göre geride kaldığımızı görüyoruz. Tüm binaları yıkıp yeniden yapamayacağımıza göre, kentsel dönüşüm sürecinde binaları depreme karşı güçlendirme çözümünü iyi değerlendirmeliyiz” diye konuştu. Erdoğan, 2019’da yürürlüğe giren ‘Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği’ ile aslında kentsel dönüşümün yeni başladığını ifade ederek “Binaları yıkmadan güçlendirme/yenileme çalışmaları ile depreme hazırlıklı olmamızın mümkün olduğunu dile getirmiştik.

Uluslararası alanda ‘Deep Renovation’ denilen, ülkemizde de ‘Derin Yenileme’ olarak adlandırılan çalışmalar; bir yapının güçlendirilmesinden, dış cephesine, iç makyajlanmasından bacasına tesisatına kadar her unsurunun yenilenmesini kapsıyor. ‘Derin Yenileme’ aslında, güçlendirme, iklimlendirme, ısıtma-soğutma, aydınlatma ve yangın güvenliğinin yanı sıra enerji verimliliğini de kapsıyor” dedi. Depremlerin yerkabuğunun kaçınılmaz bir gerçeği olduğunu hatırlatan Ferdi Erdoğan konuşmalarını şöyle tamamladı: Önemli olan deprem gerçeğine uyum sağlayabilmek, bu gerçekle birlikte yaşayabilmek ve bütün planları buna göre yapmaktır. Uzun ömürlü binalar için denetim gerçekten çok önemli. Dayanıklı tüketim malları için yapılan sorgulamayı binalar ve konutlar için yapmadığımız müddetçe, başımızı soktuğumuz konutlar birer dayanıksız tüketim malı gibi olmaya devam edecektir.”

RANT OLARAK GÖRÜLMEMELİ

İstanbul’da yaşanan depremin ardından bir açıklama yapan İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım da kentsel dönüşümün önemine vurgu yaptı. Durbakayım “Artık müteahhitlerin fazla metrekare hesabı yapmasından, arsa sahiplerinin ekstra avantaj sağlama ısrarcılığından vazgeçmesinin ne kadar elzem olduğu ortadadır. Riskli binaların dönüştürülmesi, bir rant aracı olarak görülmemesi gerektiği kabullenilmeli. Bu konu çok önemli” açıklamasında bulundu.

 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Yıkıp yapmak tek çözüm değil
Yorum Yap

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!