YSK Başkanı Güven’den açıklama

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

YSK Başkanı Sadi Güven, Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel  Seçimleri’nde YSK’nin sandıkların taşınması ve birleştirilmesi kararıyla ilgili soruyu yanıtladı.

Başkan Güven, sandıkların taşınması konusunda 19 valilikten talep  geldiğini, Kurul tarafından bu taleplerin tek tek incelendiğini ve karara  bağlandığını söyledi.

“Sandıkların taşınma talebi ilk kez gelmiyor, taşıma da ilk kez  olmuyor.” diyen Güven, dağınık mahallelerde veya köylerin birbirine yakın olduğu  yerlerde, ilçe seçim kurullarının bugüne kadar gerekli gördüğü durumlarda sandık  taşıma kararı verdiğini aktardı.

Güven, bu yılın mart ayında yeni bir yasanın çıktığını ve YSK’nin  görevlerine bir madde daha eklendiğini hatırlatarak, buna göre seçim güvenliği  açısından gerekli görülmesi durumunda, vali veya il seçim kurulu başkanının oy  verme gününden en geç bir ay önce talepte bulunması halinde YSK’nin, o yerdeki  sandıkların en yakın seçim bölgelerine taşınmasına, sandık bölgelerinin  birleştirilmesine karar verme yetkisine sahip hale geldiğini bildirdi.

“19 ili tek tek sandık sandık değerlendirdik”

Burada yasada da belirtildiği gibi birkaç kriterin esas alındığını  dile getiren Güven, “Bu kriterlerden birisi seçim güvenliği açısından gerekli  görülmesi. Bunu gerekli görecek olanlar da valiler ve il seçim başkanlarımız.  Gelen talepler bu şekilde gerekçesiyle geldi, biz de 19 ili tek tek, sandık  sandık değerlendirdik.” ifadesini kullandı.

Güven, sandıkların taşınması konusunda kamuoyunda, “Karar verilen tüm  illerdeki sandıkların taşınacağı” şeklinde bir yanlış kanı oluşmaması gerektiğini  belirterek, “Kamuoyu yanlış anlamasın. Valiler ve seçim kurulları, bir ildeki ve  ilçedeki tüm sandıkları bize göndermedi. İldeki, ilçedeki, seçim güvenliği  açısından tedbir alınmasını, birleştirilmesini, taşınmasını gerekli gördükleri  belirli sandıklarla ilgili talepte bulundular. ’19 il başvurdu, bu illerdeki tüm  sandıklar taşınıyor’ diye bir şey kesinlikle yok.” vurgusunu yaptı.

Adıyaman ve Erzincan valiliklerinden gelen sandık taşınması  taleplerini örnek veren Güven, bunların, güvenlik gerekçesi dışında, birbirine  yakın yerlerin birleştirilmesi taleplerini içerdiğini anlattı. Güven, güvenlik  gerekçesi yerine yakın yerlerin birleştirilmesini içeren bu talepleri, mahallinde  karar verilmesi gerektiğinden reddettiklerini bildirdi.

Sadi Güven, valiliklerden gelen diğer taleplerde ise kısmen kabul  kararı verdiklerini açıklayarak, şöyle devam etti:

“Bunu yaparken bazı kriterleri dikkate aldık. Güvenlik önemli ama  seçmenin hür iradesiyle sandığa gitmesi de çok önemli. İradenin sandığa yansıması  gerekir. Biz seçmen sayısını, mesafe durumunu da göz önüne alarak Kurulda titiz  bir değerlendirmeyle karar verdik. Azami olarak seçmenlerin yürüyebileceği 5  kilometreyi esas aldık. Ama bu, tümü için 5 kilometre anlamına gelmesin. Bizim  taşıma kararı verdiğimiz sandıkların yarısı 2,5 kilometre mesafede. Güvenlik  gerekçesiyle taşınmasına karar verdiğimiz sandıklardaki seçmen sayısı 144 bin.  Bunun yarısı, yani 73 bin 500 seçmeni içeren sandıkların taşınma mesafesi 2,5  kilometre.”

Çok seçmeni olan yerlerdeki sandıkların da yerinde kalmasına karar  verdiklerini bildiren YSK Başkanı Güven, “Taşıma kararı verdiğimiz sandıkların  çoğu daha önceki seçimlerde zaten taşınan sandıklar. Seçmenin çok fazla mağdur  olmamasına dikkat ederek böyle bir karar verdik.” dedi.

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
YSK Başkanı Güven’den açıklama

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!