DURGUNLUĞUN ÇÖZÜMÜ ANADOLU’DA MI?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 Nitekim bir süredir bu 3 büyükşehirdeki (İstanbul, Ankara, İzmir) emlak pazarında satışlar geçmiş dönemlerdeki kadar hareketli olmayınca, piyasanın da geneli itibariyle durgun olduğuna hep birlikte hükmettik.

Geçenlerde bir gayrimenkul danışmanlık zincirinin bu konuya dikkat çeken tespiti ‘Durgunluğun çözümü Anadolu’da’ yorumuna neden oldu.

Era Gayrimenkul markalı konut projelerinin Anadolu’daki potansiyeli görerek tıkanıklığı aşacak proje hareketine yönelmesi gerektiğini ifade ediyor.

“Markalı konut projesi üreticileri İstanbul’u kendi haline bırakıp Anadolu’ya açılmalı” diyen şirketin genel müdürü Özhan Atalay, “Anadolu’da potansiyel var. Bunu değerlendirmek isteyenler kazançlı çıkacak” dedi. Yeni Akit’teki demecinde, bundan sonra da üretmek zorunda olan işletmelerin artık Kayseri, Balıkesir, Çanakkale gibi illeri keşfetmesi gerektiğini anlatıyor.

Aslında önde gelen birkaç şirket bu hareketi çoktan başlattı. Mesela Sinpaş, mesela Teknik Yapı, mesela Emlak Konut… Bu firmalar öncülük etti, eminimki diğer büyükler de onları izleyecektir, çünkü Atalay’ın da belirttiği gibi marka değerini doğru yansıtanların Anadolu’da erişebilecekleri yeni pazarlar söz konusu. Hızla gelişen şehirlerde yaşayanlar da İstanbul’da adlarını çok duyduğu güvenilir şirketlerin projelerine erişmenin keyfini yaşamalı.

Kaldı ki İstanbul’da konut fiyatlarına ilişkin Endeksa’nın araştırması da artık gözleri İstanbul’un dışına çevirmenin zamanı geldiğine hükmedilebilir.

Gayrimenkul veri analizi platformu Endeksa’nın araştırmasına göre, İstanbul’da fiyatı geçen yıl yüzde 13 yükseliş kaydeden konut, yüzde 11,92’lik enflasyon ile kıyaslandığında yatırımcısının beklentisini karşılamadı.

 

 

Yıldıray GÖKKAYA 06 Şub 2018

Bu köşe yazısı Türkiye’nin en genç gazetelerinden Yeni Birlik‘te yazılmıştır. Eğer köşe yazarının yazısıyla ilgili düşüncelerinizi paylaşmak istiyorsanız aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz.

Yeni Birlik Gazetesi’ni Gazete Bayilerinden Temin Edebilirsiniz.

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
DURGUNLUĞUN ÇÖZÜMÜ ANADOLU’DA MI?

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!