Fırat’ın doğusu ve Rusya

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

               ABD’nin Orta Doğu politikası kaba bir emperyalist müdahaleden ibarettir. Bütün ABD stratejilerinin amacı İsrail’i bölgede tek hâkim aktör haline getirmektir. Bunun için de bölgedeki İslam ülkelerinin parçalanması, etkisizleştirilmesi ve birbirine karşıt ülkeler haline getirilmesi gerekmektedir. İsrail’e yakınlığına ve güçlerine göre ülkeler ABD müdahaleleriyle parçalanmaya ve butik devletlere dönüştürülmeye çalışılmaktadır.

                Irak’ın başına gelenler tamamen bu stratejinin ürünüdür. Irak’ın ilk hedef olarak görülüp müdahaleye muhatap olmasının iki nedeni vardır. Birincisi Irak’ın İsrail’e çok yakın olması ve İsrail’i tehdit edecek bir konumda bulunmasıdır. İkincisi Irak coğrafyasının çok zengin petrol yataklarına sahip olmasıdır.

                ABD önce Irak’ı İran’a karşı harekete geçirdi. Irak’ın sert gücü İran’la on yıla yakın süren savaşla yumuşatıldı. Ardından ABD doğrudan Irak’a müdahale etti. Sonuçta ABD, Irak’ı Sünni, Şii ve Kuzey Irak Kürdistan’ı olmak üzere üçe parçaladı. Böylece Irak kendi kendisiyle savaşan bir ülke konumuna düşürüldü.

                Aynı stratejiyi ABD bu kez, Suriye’de yürütmektedir. ABD’nin bütün amacı Suriye’yi İsrail’i tehdit edebilecek bir güç olmaktan çıkarmaktır. Bu amaç için bir yandan İsrail karşısında Suriye budanırken diğer yandan ülkenin kuzeyinde Türkiye ve İran’ı frenleyecek bir Kuzey Suriye Kürdistan’ı oluşturmaya çalışılmaktadır.

                Türkiye geç de olsa durumu fark etti ve Suriye’de Fırat Kalkanı harekâtına girişti. Afrin, TSK tarafından teröristlerden temizlendi. ABD, bir yandan PYD’nin güdümündeki Münbic bölgesini Türkiye’yi meşgul etmekte kullanırken diğer yandan Fırat’ın doğusunda Bağımsız birleşik Kürdistan’a gidecek yolu açmaya çalışmaktadır.

IŞİD ile savaşmak ve despotik Esat rejimine karşı ABD bölgede olduğunu söylüyor. Bölgede IŞİD yok, ABD’nin Esat rejimiyle de en azından görünür bir sorunu yoktur. Buna karşın ABD bölgeye binlerce TIR silah sevk etmekte, elektronik radarlar kurmakta, üsler inşa etmektedir. Niçin ve kime karşı ABD bunu yapmaktadır?

ABD’nin Suriye’deki gerçek niyeti!

ABD’nin gerçek niyetini sonunda Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov şöyle açıkladı: “Orada Fırat’ın doğusunda, kesinlikle kabul edilemeyecek şeylerin olup bittiği muazzam büyüklükte topraklar var. ABD bu toprakları Suriyeli müttefikleri, başta Kürtler üzerinden orada bir sözde devlet kurmak amacıyla kullanmaya çalışıyor.” Lavrov, Amerikalıların ayrıca Suriye’deki meşru makamların alternatifi olacak makamları kurmaya çalıştıklarını kaydetti.

ABD’nin Fırat’ın doğusunda devlet oluşturma konusunda Esat rejimiyle dolaylı görüşmeler yürüttüğü gelen haberler arasındadır. PYD/YPG’nin de doğrudan Suriye’nin kuzeyinde kendisine özerklik verilmesi amacıyla Esat rejimiyle yürüttüğü gizli görüşmeler de söz konusudur.

Rusya, Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunuyor görünüyor. Ancak Esat rejimi ABD ve PYD üçlüsü Fırat’ın doğusunda özerk bir yönetim için görüşmelerini de görmezlikten geliyor.

Dahası ABD kadar olmasa da Rusya’nın PYD ile ilişkileri normalin ötesindedir. Moskova’da PYD’nin büroları var ve Rusya PYD’nin siyasi aktivitelerine izin veriyor. Bu demektir ki Rusya da ABD gibi Suriye’nin kuzeyinde önce “özerk” sonra “Bağımsız Birleşik Kürdistan” için mücadele eden PYD’nin işini kolaylaştırıyor.

Suriye’nin toprak bütünlüğü bağlamında Suriye topraklarında Şam yönetiminin egemenliğini savunmak doğru bir tavırdır. Ancak gelinen aşamada Esat rejiminin Suriye’nin kuzeyinde PYD’yle özerk yönetim karşılığında bir anlaşma teklif etmesi söz konusudur.

Bu durumda ABD/Rusya ve Esat rejimi arasında PYD’ye özerklik konusunda sessiz bir fikir birliği varmış gibi görünüyor. Bu nedenle Fırat’ın doğusu üzerine Türkiye her anlamda yoğunlaşmalıdır. Rusya ve ABD ile ilişkilerin iyileşmesinde ölçü olarak Türkiye, Fırat’ın doğusundaki gelişmeleri almalıdır. Çünkü Fırat’ın doğusu Türkiye için millî güvenlik sorunudur.  

Yazara ait yayınlanan son makaleleri gazete bayilerinden Yeni Çağ Gazetesi satın alarak okuyabilirsiniz. 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Fırat’ın doğusu ve Rusya

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!