MUTLULUĞUMUZ ORTAK, KAYNAĞI DEDE TORUN MAVİ KAPAK!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İyilik yapma güdüsü insanın fıtratın da süregelen bir duygudur. Kimimiz de çok yoğun bir şekilde dışarıya vurumu gözükür. Kimimiz bastırmayı veya yok saymayı tercih eder. Bugün sizler ile buluşturacağım meleğimiz bu duyguyu çok küçük yaşta ömür boyu en yoğun hali ile yaşamayı tercih etmiş. Ben Instagram keşfet aracılığı ile tanıştım. :) Instagram uygulamasında tıkladığım en anlamlı ve deyim yerinde ise ‘’ dünya bu insanların sayesinde hala dönüyor ‘’ dedirten gönderi idi. Kendisine ulaşım sağlayıp röportaj yapmak istediğimi söylediğim de ne mutlu ki kabul etti. Benim elimden gelen onu, hikayesini ve neler yapılabileceği konusunda ki bilgilendirmeleri sizler ile buluşturmak… Ayrıca röportaj sonun da paylaşacağım bilgilendirme ile siz de bu iyiliğe katılabilirsiniz.

Merhaba Melike, bu güzel yolculuğuna dahil olabildiğim için çok mutluyum. Röportaj teklifimi kabul ettiğin için teşekkür ediyorum.

1) Seni haber ve programlardan tanıyanlarımız olabilir. Fakat benim gibi seni ve hikayeni daha önce görmemiş, duymamış olanlarımız da olabilir. Okurlarım için bu yolculuk nasıl başladı, bahsedebilir misin ?
Merhaba Şilan ablacığım, ablacığım diyorum çünkü hiç tanışmasakta gerçekten çok içten bir şekilde yaklaştın. Ben teşekkür ediyorum. Bundan 12 sene önce idi, şu anda yaşım 17, hikayemin başlangıcın da yaş olarak çok  küçüktüm. Ailem beni bilinçli bir şekilde yetiştirdiği için böyle şeylere çok fazla duyarlıydım hala da duyarlı olduğumu düşünüyorum. Ayşe adın da bir öğretmenim vardı, onun da engelli bir oğlu olduğu için bu konular da oldukça hassas birisi idi. Kapak kampanyası yeni başlamıştı. 500 kapak toplamamamız gerekiyordu. Yıllar önce ki sayıyla bu sayıya ulaşan hem okul dergimize çıkacaktı hemde 1 engelli kardeşimize umut olabilecektir. Tüm sınıf arkadaşlarım birlik olup gruplar halinde kapak toplamaya başladı ben ise tek kalmıştım. 15 kapağım eksik kalınca dedeme gidip ağlamaya başladım ” ben yardımcı olmak istiyordum” diye :) Dedem bana hiçbir zaman kıyamaz. Bana  ‘’ merak etme birdaha ki süre biz yardım edeceğiz ve sadece 1 seneye mahsus değil okulunda sınıfında birincisi sen olacaksın’’  cümlesi küçük bir çocuğun gözyaşının dinmesi için yeterli oldu.:) Biz dedemle başladık yollardan saatlerce , günlerce kapak toplamaya :) Komşularımızda destek oluyordu. Tüm azmimiz ile  elimizden geleni yaptık ve biz birinci olduk. Bir kardeşimize umut olabilecektik , sandalye vereceğimiz yere gittigimiz de kardeşimiz sandalyenin kendisi için olduğunu bilmiyordu ve dedi ki:
“Anneciğim bizim de böyle bir sandalyemiz olsa da senin kolların beni taşımaktan kurtulsa” ve dedem ile birlikte ben  bu kelimeden sonra dedik ki  ” gözümüzü yumana dek devam’’ şükür devam ediyoruz ve edeceğiz.

2) Yaptığın iyiliklerin – şahit olduğun o mutlu gülümsemelerin katkısı bir yana , seni bu yolda azimle 12 yıl götüren nedir ve nasıl bir hedefin var ?
Beni bu yol da 12 yıl devam ettiren ve daha da devam ettirecek olan şey, yıllardır gerçek mutluluk nedir onu biliyorum. Bir sandalye verdiğim de ya da birine ufakta olsa bir faydam dokunduğun da kafamı yastığa koyduğum an gerçek huzur nedir onu öğrendim. Yaşamım boyunca bana manevi değer katacak şeyler yaşamam yeterlidir. Ailelerinin duaları, mutluluk gözyaşları… Gerçekten bizim icin artık kapak toplamak bir bağımlılık!
Dilerim ki bu güzel bağımlılık herkese nasip olur, işte sırf bu yüzden sosyal medya hesabı açtık. Sesimizi daha çok duyurmak, daha çok ihtiyaç sahibine ulaşmak ve her ilden insana umut olmak için.. İleriye yönelik öyle güzel hedeflerim var ki :)
Ben lise de radyo televizyon okuyan bir öğrenciyim. Allah nasip ederse ileri zaman da sunuculuk, oyunculuk vb. hangi alan da yer alırsam hakkımla kazandığım paramı gerçekten duyarlı bir birey olarak güzel projelere imza atmak icin kullanmak istiyorum! Hedeflerimden biri köy okullarına yardım etmekti, artık bunu da başardık elimizden geldiği kadar her yere her türlü yardım ile el uzatacağız ve hep birlikte iyiliği yayacağız !

3) Karşılaştığın en büyük zorluk ne oldu veya oluyor ?
Her şeyin bir zorluğu olduğu gibi, bizim yaptığımız işin de var. Ama bu fiziksel bir zorluk asla değil! O kadar zevkle yapıyoruz ki yıkıyoruz, temizliyoruz, ayıklıyoruz, çuvallıyor ve dikiyoruz. Tüm bunları yaparken tamamen Allah rızası için yapıyor ve şu görüşü savunuyoruz.  ” yeter ki ellerimiz kirlensin yüreklerimiz asla! ” 
İşte tam da bu kelimeyi söylemişken zorlayan şeyler bizi maalesef yüreği kötüleşmiş insanlar oluyor. Bu kampanya daha önce de vardı biliyorsunuz ki ama maalesef çoğu yer ve çoğu kişi engellilere yardım edeceğiz diyerek, bu kapakları sattıktan sonra parasını kişisel menfaatleri için harcamış, bilmiyoruz insanlık nereye gidiyor? Neyse ki farkedildi ve bu kampanya bitirildi! Dediğim gibi 12 yıldır bireysel bir şekilde hiç bir kuruma bağlı olmadan sürdürüyoruz. Bu kampanyamızı ve kapaktan ziyade sosyal medyama göz atarsanız instagram da @dedetorunmavikapak her şeyimiz en ince detayına kadar açık ve net bir şekilde paylaşılıyor.
Beni en çok üzen ise insanlar sırf diğer kötü yürekli insanlara aldanıp veya kendi kafasından uydurmalar yaratıp yaptığımız bu sevgi dolu işe kendi kendine lekeler atmaya çalışmaları! Bence herkes araştırıp öyle konuşmalı , hala ikna olmuyorlarsa da misafirimiz bile etmek isteriz, Türkiye’nin her bir yanından birsürü takipçilerimiz misafir olarak gelmektedir. Herkesi bekliyoruz.

4) ‘’Mavi kapak biriktiriyorum ama ulaştırma süreci yoruyor’’ – ‘’ İş hayatım yoğun başka nasıl destekçi olabilirim? ‘’ vb. sorular için bilgilendirebilir misin ?
Kapak toplayacak vakti olmayan insanlar genelde bize maddi destekte bulunmak istiyorlar biz 12 yıldır yanlış anlaşılmamak adına asla maddi destek kabul etmiyoruz. Fakat böyle bir destek içerisin de bulunmak isteyen insanlara şu yolu öneriyoruz , göndermek istedikleri para yerine sitelerden tekerlekli sandalye sipariş edip bize veya adresleri mevcut olan ihtiyaç sahibi listemizden sahibine kargolayabilirler. Bilgileri dahilin de sahiplendiriyoruz ve mutlaka resim ve video atıyoruz.

Sen röportajlarım da motto olan ‘’ 5 soru 5 cevap ‘’ kıran ismimsin. :) Senin bu yolculuğuna katkı da bulunmak istedim. Türkiye Aktüel Gazetesi sahibimiz Tahir Dinç ile paylaştım. Ben ve Türkiye Aktüel gazetesi ailesi bir sosyal kampanya başlatmak istiyoruz. Daha çok insanın bilinçlenmesi adına aynı zaman da bu şekil de sana ve dedene  destek  olabilecekler. Yapmaları gereken aşağıda paylaşacağım alanı kopyalayarak Twitter hesapların da paylaşıp gündem alanın da olmanı sağlamak. Umarım işe yarar ve çığ gibi büyür güzel sesin :) Ve bizim de sadece bir hashtag ile engelli arkadaşlarımıza destek olacak.

Mutluluğumuz ortak, kaynağı dede torun mavi kapak!
#dedetorunmavikapak
#TürkiyeAktüelGazetesi

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
MUTLULUĞUMUZ ORTAK, KAYNAĞI DEDE TORUN MAVİ KAPAK!

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 16 Şubat 2019, 07:55

    Bu hanımkızımızın yazılarını takip ediyorum röportajları ile bize güzel bilgiler veriyor. Melike kızımada hayran kaldım bir anne olarak maşallah destek olalım. ???

    Cevapla
Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!