ÖZGÜRLÜK HER AN!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Köprüden geçene kadar ayıya dayı demek!” Bizim siyasetçilerimizin çoğunlukla halka karşı uyguladığı yöntem. Her seçim dönemi kapımız çalınır ve sanki çok umurlarındaymışız gibi bizimle muhabbet edip derdimizi dinlerler. Şu kapımıza oy toplamak için gelen bölgesel görevlilere üzülüyorum doğrusu. Muhakkak pek çok kapı yüzlerine kapanıyor yada bir ton dert dinliyorlar. Ama hiç biri kalkıp tek bir kelime etmez. Ezberletilmiş bir cümle kurarlar ve ” Evet çok haklısınız.” derler sadece. Evet ben şuan haklıyım. Pekiyi ya seçimden sonra?

Bugün kapım oy muhabbeti için çalınmasaydı bu konuyu anlatmaya bile kalkmayacaktım. Aslında beni birazda perçimlemiş de oldu. Siyasal yönüm açığa çıktı ve uzun zamandır kendi kendime bile düşünmekten yorulduğum görüşlerimi anlatma gereği duydum. Hatta zamanında izlediğim bir film bile geldi aklıma. Bunu kesinlikle anlatmalıyım. Çünkü filmi izledikten sonra oldukça etkilenmiş ve içimdeki solcu uyanmıştı. Filmde “sosyalist” lakaplı biri vardı. Namazında niyazında, kendi halinde, eşini ve çocuğunu seven, yarı seyyar bir şekilde çalışan, kimseye belli etmeden ve kendini açığa vurmadan insanlara yardımda bulunan bir karakterdi. Şu ana kadar her şey gayet normal değil mi? Evet! Beni patlatan nokta ise şu oldu: Bu ” Sosyalist” lakaplı kişi bir gün camide namaz kılmak için abdest alırken yanına sözde dini bütün ve zabıta olan biri yanaştı ve ” Hem sosyalistsin hem de namaz mı kılacaksın?” dedi. Ölür müsün öldürür müsün?

Burada sorulacak o kadar çok soru var ki. Haktan ve adaletten yana olan birinin namaz kılmasına bu kadar engel olan nedir? Sakalları fazla uzatmıyoruz sanırım sebep bu. Kendi dinimizi yaşamak için ideolojimizi bırakmamız mı gerekiyor? Yada ellerimizi önümüzde bağlayıp her şeye kafa sallamak mıdır asıl olan? Bu kendini Allahü-Teala’dan yana sananlar bilmezler mi din kişisel bir olgudur ve her koyun kendi bacağından asılır? Ben ideolojik olarak hakkımı savunduğum için yada meydanlarda bağıra bağıra haykırdığım için mi namaz kılamıyorum? E bu sağ anlayışı kendi içinde çelişiyor. Madem Allah yolundasın o zaman bilmen gerek dinin herkesi kucaklayışını yada bilmen gerek İslam dininin adalet ve eşitlikten yana olduğunu. Bilmen gerek kadını yücelten bir din olduğunu. İslam yolunun yolcususun madem bilmen gerek İslamiyette baskı ve dayatmanın olmadığını. Kul hakkı yemenin günah olduğunu. Ben bunu söylediğimde ” solcusun sen, asisin, teröristsin, dinsizsin…” sözlerini işitiyorsam kusura bakmayın ya siz dini olması gerektiği gibi anlamamışsınız yada işinize böyle geliyor. Halbuki bu ülkenin sol anlayışında baş kaldırı yada illede bir şeylere isyan falan yoktur. Bu kavram ne kadar aşağılandı böyle!

Hatta benim şöyle de bir düşüncem var! Bence din sağcı değil solcudur! Çünkü adalet ve hak arayan birinin bunu Allah’da bulamaması mümkün müdür? Bu inkara girmez mi? Ben bu gün çarşı pazarda rahatlıkla görüşlerimi paylaşamayıp terörist damgası yiyorsam bu sağ anlayışında yada bu sağcıların din anlayışında bir sıkıntı var demektir. E sen beni dinlemiyorsun ki, sen benim sesime kulak vermeyip, sorunlarıma çözüm bulmayıp zorla kendi ideolojini kabullenmemi bekliyorsun. Bunu bana dayatıyorsun. Nerede o zaman senin ideolojinin kucaklayışı yada nerede senin İslam anlayışın! Benim konuşmama, sorgulamama bile müsaade etmiyorsun. Kafama vurup ekmeğimi almak daha çok işine geliyor çünkü. Eğer uyanırsam benden sağladığın çıkardan olacaksın çünkü.

Şu da çok enteresandır. Hatta insanların her şeyi kendi istedikleri gibi şekillendirdiklerinin de kanıtıdır. Hak birdir. Fakat hak anlayışındaki kavram iki. Sağ-Sol. Hakkı bile kendi içimizde bölüyoruz biz. Bu da insanların yaptığı bir bölücülük değil midir? Bugün bunları söylüyorum ve belkide ileride daha da ağır konuşacağım. Bakalım beni hangi noktaya vardığımda susturacaklar! :) “Aşk Olsun Sana Çocuk” diyebilmek bu kadar zor olmamalı!

” Özgürlük her an!” – Mavi Akrepp –

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
ÖZGÜRLÜK HER AN!

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 Yorum

 1. 11 Mart 2019, 18:23

  Bravo çok güzel olmuş elinize sağlık

  Cevapla
 2. 11 Mart 2019, 18:33

  Bravo Mavi Hanim çok güzel yazmışsınız başarılarınızın devamını dilerim.

  Cevapla
 3. 11 Mart 2019, 19:09

  Katiliyorum sana kardesim dinde zorlama olmaz ama haberlesmek dinimizi yaymak ALLAH katinda görevimizdir..tabi ki bunu zorlayarak ve korkunc bir sekilde eziyetmis gibi yapmadan. Cünki bizim dinimiz en güzel din ama maalesef cahil toplum tarafindan dinimizde degisik farkli boyutlarda … Bugün kim peygamber efendimiz s.a.v ‘ in guzel nasihatlarindan ve yolundan sünnetlerinden gidiyor ki… Insanlar icin islam zorlama ve bencillik oldu…herkez dogruyu arastirarak yada duyarak bilecek ama dogru kaynaklardan gercekten mantikli ve kisiye zor yada zorunda birakilacak bir dinmis gibi degil sevdirerek ve gercekten YARADANA olan askla bunu yapmalarini uygun görurdum… Sonucta müslüman bir toplumdayiz ve müslaminligimizi diledigimiz gibi yasayarak.. Musluman bir devletteyiz tabi kisilere gore ne kadar dogru yada yanlis bulurlar tartisilir bana gore ben memnunum..sadece bazi kisilerin kendine has cahilligi diyelim bu islami ve devleti kirletmez sadece o kisinin yeterli derecede dinini bilmediginin yada anlik kapesitesinin durumudur.. benim bildigim kiymetli kitabimiz KURAN’I KERÎM de ALLAH’IN emir ettigi ve yasakladigi sekilde dinimizi edebimizle hak yemeden yasaklanan yerlerimizi insan nefsinin bedenini tahrik edecek sekilde olmadan edepli olarak örtünerek yada oturup kalkmamiza dikkat ederek kendi birseysel durusumuz ve karakterimizle yapmamiz gerektigini dusunuyorum .. Acik giyinmek farkli bir faktordur aciklik namuzsun olmak degil yada tesettur ve acik olmak kisiye oz inanci ve ozgurlugu herkezin kendi iradesi.yada tesetturlu bir insanin cahil ve fazla dinci olmasi anlamina gelmez. herkeze saygi duyulacagi gibi ozgurluk olmali.. Bilemiyorum cok uzun ve catismali bir konu kardesim..seni cok seviyorum bunarada paylasimin müthis olmus…yeni satirlarin icin aydinlik ve basarili gunlerini dilerim bebegim… ÖZGÜRLÜK HER AN !… ;)

  Cevapla
 4. Para ile imanın kimde olduğu belli değildir. İnsanlar siyasi olarak farklı düşünebilir ama bu onun dini inanışlarını yapmasına engel değil elbette. Biz özgür bir toplumuz Türküz Müslüman bir ülkeyiz. Herkes düşüncesinde özgürdür. Kimseyi sevmek zorunda değiliz ama birbirimize her konuda saygı duymak zorundayız. İnsanları din dil ırk siyasi görüş olarak ayırmayalım. Biz herşeyden önce insanız.. Canım arkadaşım çok güzel bir yazı olmuş ellerine sağlık…

  Cevapla
 5. 11 Mart 2019, 19:53

  Böyledir bu dünya böyledir bu adalet! Aslında bu adaleti ikiye bölenlerde sıkıntı yok! Onlara inananlarda bu kargaşanın sebebi. Bu devirde ağzına kuş tutsan eğer adaletsiz biri değilsen bir yere gelemezsin parayı veren düdüğü çalar sözünün gerçek olacağı aklıma gelmezdi doğrusu! Tahtı elde edene kadar dilencilik bile yapar bu baştakiler, taht ele geçtimi geçmişi unut zulüm başlasın. Ama dert etmeyin #AllahVarsaAdaletVar benim izlediğim bir filmde de şöyle derdi bir yiğit “İtlerin Hükmü Varsa Kurdun Töresi Var”

  Cevapla
 6. 11 Mart 2019, 20:04

  Çok güzel dinin sağı solu yoktur ALLAH birdir ve Kuran apaçık herşeyi anlatandir yüreğine sağlık

  Cevapla
 7. 1 Haziran 2019, 10:44

  Yazınızda ki sosyalist filminden bende cok etkilendim kose yazımda bende bahsedecektim hatta ordaki sosyalist lakapli karakterin parti ile alakalı yazmis olduğu kose yazisinida cok beyendim….

  Cevapla
 8. Maalesef kul hakkı haramdır artık sadece bir sözden ibaret. Ayıp der, günah der ama söz konusu kendi çıkarı olunca hepsi uçar. Bir yerde “dAYINIZ” yoksa atomu parçalasanızda nafile.

  Cevapla
 9. 4 Haziran 2019, 01:51

  Benim bir görüşüm yok daha doğrusu tam ortadayım dinin hak ve hukukun kapsamlı olarak insanların kendi menfaati uğruna yönlendiriildiğini görüyorum ve artırıyorum . Benim hakkımı hukukumu Ne sağ Ne sol görüş yerine getirmemekte aynı şekilde ben daha müslümanim görüntüsü çizen sağ görüş nedense sol kesimi yozlaştırmaya çalıştığı ortada açık ve net olarak gözükmektedir. Benim için asıl önemli olan insanlara daha iyi gelebilecek olanın yönetimi ele almasıdır . refah seviyesini , dini özgürlükleri , adaleti vs . . . Bunları objektif olarak hayata geçirebilen dinimizi en güzel şekilde yaşayabilmemizi sağlayacak bir görüşün olduğuna da inanmıyorum . İnandığım tek bir ALLAH var onun yasalarını kurallarını da üzerine düşen vazifeyide en iyi ben bilirim . Başkalarının aklıyla hareket edecek olursam hesaba çekildiğim zaman da başkalarının beni kurtarmasını beklemem lazım ki böyle bir duruma sığınmak seni kurtarmayacaktır . Sağ ve solun harmanlaştır ortaya çıkacak yeni görüş senin ve senden sonrakilerin kurtuluşudur . Yazıların biraz düşündürücü bu güzel insanlar düşünmeden hareket eder oldu artık . Bundan sonraki yazılarını beklıyorum . Kalemine sağlık …

  Cevapla
Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!