RAKAMLARIN DİLİ VE ASGARİ ÜCRET

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Büyüme oranları, enflasyon verileri, asgari ücret gibi bazı önemli konuların çok konuşulduğu bu günlerde aslında rakamlar bize ne söylüyor olabilir? Bazen rakamlar yüksek sesle konuşurken bazen de fısıldıyor olabilir. Önemli olan hangisinin daha etkili olabildiğidir. Bazen fısıltılar sesleri bastırır, yüksek sesleri bile duyamayabiliriz.

Büyüme oranlarına bir bakalım! Ekonomik anlamda ülke olarak sürekli olarak büyüyormuşuz! Ne güzel! İlk çeyrekte 7,2 ikinci çeyrekte 5,3 üçüncü çeyrekte 1,6 büyüdük! Son çeyrek verileri 2019 yılının bahar aylarına denk gelen zamanda açıklanacak. Daralma beklentilerine rağmen bu yıl %3,6-3,8 arası bir büyüme oranıyla kapanır diye düşünüyorum. Dikkat çekici olan nokta büyüme oranının sert bir şekilde aşağı yönlü olması. Bu ne demek;  iş yok, işsizlik çok, enflasyon da ikisinin yanında bonus olacak. Bunu rakamların fısıldamasından anlamamız gerekiyor! Kredi derecelendirme kuruluşlarının 2019 içinde benzer olacağını, büyüme ve enflasyon verilerini aşağı yönlü revize ederek yüksek sesle zaten söylediler. Peki bu durumda ne olacak?

Yaklaşık 6,5 milyon asgari ücretlinin ( sigortasız, kaçak, köçek çalışan Suriyeli, Hintli, Afrikalı vb. hariç ) merakla beklediği rakamda gözü kulağı. 2000-2200-2500 gibi olumlu rakamlar konuşuluyor ama ben böyle bir rakamın çıkacağını sanmıyorum. Neden mi? Asgari ücret demek genelde çok büyük kısmı özel sektörde çalışan kesimi ilgilendiren bir konu demek. Özel sektörün bu kadar çok borcu varken, neredeyse hemen her gün bir konkordato haberi duyuyorken, iç piyasa da temel gıda maddeleri hariç bütün sektörlerde belirgin satış azlığı ve duraklama varken, ithalat büyük hız kesmişken ( gelişen ekonomilerde üretimin azalması, işsizliğin artması demek ) asgari ücrette büyük oranda zam yapılacağını düşünmüyorum. İşveren iş yapıp, üretim yapıp, satış yapıp kazanmalı ki işçisinin ücretini ödeyebilsin, maliyetlerini karşılayabilsin. Bu olmazsa ya mali kısıntıya gider ya işçi çıkartır, ya da ikisini aynı anda yapar. Özel sektör için 2019 yılı oldukça zor geçecek. Bu yüzden asgari ücret net 1750-1875 TL aralığında bir rakam olursa beni şaşırtmayacak.

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
RAKAMLARIN DİLİ VE ASGARİ ÜCRET

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!