Türkiye Aktüel

Bakan Dönmez: İran’a yaptırımlardan Türkiye muaf olacak

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin ABD’nin İran yaptırımlarından muaf olacak 8 ülke arasında olacağını söyledi.
 

Bakan Dönmez: İran’a yaptırımlardan Türkiye muaf olacak
72
03 Kasım 2018 - 3:40

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, bakanlığının 2019 Yılı Bütçesinin görüşmelerine gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Dönmez, İran’a yaptırımlarda aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 8 ülkeye muafiyet tanındığı konusunda haberlerin bulunduğunun anımsatılmasına, “Bize yazı gelmedi, duyumlarımız var.” karşılığını verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert, ülkenin amacının İran´ın petrol ihracatını tamamen kesmek olduğunu ancak bazı ülkelere, yaptırımlar dahilinde, İran´dan petrol satın alma izni verilebileceğini duyurdu. Nauert, “ABD, bazı ülkelere İran´dan petrol hakkı tanımayı ciddi bir şekilde değerlendiriyor. Her ülke için ayrı değerlendirmeler yapıyoruz” dedi ve ekledi: “Asıl hedefimiz İran´ın petrol ihracatını tamamen kesmek.”

Nauert daha önceki bir konuşmasında, Hindistan´ın İran´dan petrol satın aldığını ve Rusya ile yaptığı S-400 anlaşmalarını hatırlatarak, bunların iki ülke arasındaki bağları güçlendirecek hareketler olmadığını söylemişti.

Hindistan Petrol ve Doğalgaz Bakanı Dharmendra Pradhan, ülkedeki şirketlerin ABD´nin yaptırım kararına rağmen, petrolü İran’dan satın almayı tercih ettiğini söylemişti. Bakan Pradhan, “Şirketlerimiz iki gün önce bir karar alarak Kasım ayında petrolü İran´dan satın alma kararı aldılar. ABD´nin yaptırımlarından muaf olup olmayacağımızı bilmiyoruz. Bu Hindistan´ın yeni diplomatik gücü ve Hindistan´ın yeni liderliğinin tanınması değil midir” dedi.

ABD Dışişleri Pompeo yaptığı açıklamada İran’a yönelik uygulanacak yaptırımlardan 8 ülkenin muaf olacağını, listenin pazartesi günü açıklanacağını duyurmuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin