Tarihi külhan sanat mekanına dönüştü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Beyoğlu yeni sanat mekanına kavuşuyor. Culter, uzun süredir devam eden hazırlıkların ardından Hacı Mimi Külhani Sokak’ta 18 Aralık’ta yapılacak açılış ile faaliyetlerine başlayacak. Tarihi semte yeni bir soluk getirecek mekanda tiyatro oyunları, performans gösterileri, kişisel veya kolektif sergiler, tasarım, sinema ve müzik gibi birçok sanat alanı meraklılarıyla buluşacak. Eğitim projelerine de önem verilecek mekanda ayrıca oyunculuk, grafik tasarım ve yaratıcı yazarlık gibi eğitim programları açılacak, farklı alanlarda atölyeler ve eğitim seminerleri düzenlenecek.

MEKANLARI FİKİRLER ZENGİNLEŞTİRİYOR

Misafirlerine “Size ayrılan sürenin henüz başındayız” diyerek seslenen Culter’ın kurucu ortakları ve sanat direktörleri Selçuk Demirci ile Nuri Görsev, kuruluş aşamasında tam üç kez tekrar görüp inceledikleri şu anki mekanlarının ilginç bir tarihe sahip olduğunu anlattılar. Tarihte bir hamamın külhanı olarak kullanılan ve günümüz restorasyon fikrine uygun olarak yeniden tasarlanan bu mekan ilk bakışta yeterli gelmese de mekanın büyüsünün tercih yapmayı kolaylaştırdığını söylüyorlar. Sanatın her durumda ve şartta yapılabileceği gibi mekanları da fikirler ve düşüncelerin zenginleştirdiğinin altını çizen Demirci, “Bu projenin felsefesinde de amacımız dönüştürmek ve değiştirmekti. Eğer hedefimiz doğru ise buna tam da bu noktadan başlayabilir ve inancımızı kendimize ispatlayabilirdik. Bu yüzden denedik” dedi.

TARİHİ YAPIYI KORUDUK

Mekanın tarihte bölgedeki hamamın külhanı olarak kullanıldığını anlatan Demirci, sahnenin iki adet büyük ocağın üzerine konumlandığını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada bizim için en önemli nokta tarihi değerleri koruyabilmek ve bunun yanında bu yapıyı herhangi bir şekilde deformasyona uğratmadan çağımıza ve kendi modelimize uyarlayabilmekti. Günümüzde özellikle Türkiye’de her zaman karşılaştığımız tarihi değer katli ve/veya orijinal esere sadık kalamayan restorasyon örneklerinden biri olmak istemedik. Tüm bunların yanında da kitlemize mekanımızın bu özelliğini en iyi biçimde sergilemek istedik. Uzun çabalar sonunda sahnemizi ve seyirci alanımızı tarihi esere hiçbir zarar vermeden ocakların üzerine kurduk. Böylece hem yapıyı koruyabildik hem de tarihi bir nebze yaşatabildik. Bu durum projelerimizdeki perspektif farkı yaratma çabamıza da oldukça yardımcı oluyor.”

 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Tarihi külhan sanat mekanına dönüştü

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!