1. Haberler
  2. EKONOMİ
  3. Teknoloji şirketleri dolandırıldı

Teknoloji şirketleri dolandırıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İki büyük Amerikan şirketi Litvanyalı bir adamın dolandırıcılık yemini yuttu. Evaldas Rimasauskas isimli 48 yaşındaki kişi kendisine 100 milyon $ tutarında para transferi sağlayan dalaveresi sonucunda Litvanyalı otoritelerce tutuklandı.

ABD Adalet Bakanlığı’na bağlı New York Güney Bölgesi Savcılığı da suç duyurusunda bulunarak, elektronik dolandırıcılık, para aklama, ağırlaştırılmış kimlik hırsızlığı iddiasıyla Litvanyalı hakkında 20 yıllık hapis isteminde bulundu.

TEZGAH NASIL İŞLEDİ?

İddiaya köye Rimasauskas kendisini, Asya’daki yasal bilgisayar donanımları üreten şirketin yetkilisi olarak kurduğu tezgâhla dolandırıcılığı gerçekleştirdi. Söz konusu üreticiyle düzenli olarak çalışan firmaların üst düzey yöneticilerine e-mail göndererek para istedi.

Amerikan firmaları da email içerisinde yer alan talimatları adım adım izleyerek Litvanya, Letonya, Güney Kıbrıs, Slovakya, Macaristan ve Hong Kong’da bulunan banka hesaplarına on milyonlarca dolar para gönderdi. 

Bu vaka, en üst düzey şirketler de dahil olmak üzere tüm firmalar için bir uyarı niteliğinde. Onlar da siber suçluların kurbanı olabiliyorlar. Joon Kim – ABD Savcılığı

Savcılığa göre Rimasauskas, hedefine aldığı şirketlerin antet, fatura, şirket kaşesi ve kontratlarının da sahtesini yaparak paranın ABD içerisindeki hesaplara akışını gizlemeye çalıştı. Yetkililer, düzmece şirketin yönetim kurulunda sadece bir kişinin bulunduğunu ve isminin de Rimasauskas olduğunu belirtti.

Savcı Joon Kim, bu hadisenin tüm şirketler için ders alınması gereken bir uyarı işareti olması gerektiğini belirtti. Mahkeme dokümanlarında Rimasauskas’ın yerine geçtiği Asyalı üreticinin ve dolandırdığı teknoloji şirketlerinin ismi karartıldı. Sadece kısa bilgiler verildi.

DOLANDIRILANLAR AÇIKLANMADI

Asyalı üreticinin 1980’lerde kurulduğu ve dünya genelindeki çeşitli teknoloji firmalarına mal ve hizmet sağladığı söylendi. Açıklamaya göre kurban şirketlerden biri internet bazlı hizmet ve ürünlerde uzmanlaşmış çok uluslu bir firma. Diğeri de sosyal medya ve ağ hizmetleri sunan, yine çok uluslu bir kuruluş.

Google, Facebook, Twitter gibi dev şirketler vakayla ilgili olup olmadıklarına dair yöneltilen soruları cevapsız bıraktı. Savcılık makamı ise çalınan paraların büyük bölümünün ismi verilmeyen şirketler ve çalıştıkları bankaların FBI ile işbirliği sonucunda iade edildiğini açıkladı. 

FBI verilerine göre, 2013 yılından bu yana elektronik posta yoluyla tezgâhlanan dolandırıcılık girişimlerine ilişkin 22.143 şikâyet alındı. Talep edilen toplam para miktarı ise 3.1 milyar $ oldu. 

Öte yandan Rimasauskas suçlu bulunursa, yatması gereken süre en az 2 yıl. Sonrasında şartlı tahliye yolu açık.

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Teknoloji şirketleri dolandırıldı

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!