Yatırımcı küresel fırsatı kaçırmadı

Yatırımcı küresel fırsatı kaçırmadı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın en büyük iki ülkesi arasında devam eden ticaret savaşları, global ekonomiyi derinden etkiliyor. ABD ekonomisinde başlayan resesyon eğilimi, İngiltere’deki Brexit süreci ve küresel büyümedeki yavaşlık piyasalara yön verdi. Küresel piyasalarda ilk yarıda ekonomik kararları olumsuz etkileyebilecek güçte birçok jeopolitik ve siyasi gelişme yaşanırken, yatırımcıların riskleri fırsata dönüştürmesi sonucu dünya borsalarının değeri 2018 sonuna göre 7,6 trilyon dolar arttı. Yatırımcılar riskli varlıklardan kaçarken, tahvil piyasalarında getiri eğrileri terse döndü. Merkez bankaları tarafında ise ABD Merkez Bankası (FED) ile Avrupa Merkez Bankası (ECB) başta olmak üzere, birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkede faizlerde düşüş sinyali verilerek genişlemeci politikalara geri dönüşün ilk adımları atıldı.

Ekonomik kararları olumsuz etkileyebilecek güçte gösterilen jeopolitik ve siyasi gelişmelere rağmen, pay piyasaları tarafında yatırımcıların riskleri fırsata dönüştürmesi sonucu iştahı yüksek kaldı. Dünya Borsalar Federasyonu (WFE) verilerine göre, 2018 sonunda 74 trilyon 666 milyar 992 milyon dolar olan dünya borsalarının değeri, ilk yarıda 82 trilyon 253 milyar 289 milyon dolara ulaştı. Söz konusu süreçte dünya borsalarının değeri yüzde 10,2 artarken, bu da 7 trilyon 586 milyar 407 milyon dolarlık değerlenmeye işaret etti. Bu dönemde, Avrupa, Afrika ve Orta Doğu bölgesindeki borsalarda piyasa değeri yüzde 12,3 artarak 16 trilyon 565.5 milyar dolardan, 18 trilyon 608,6 milyar dolara yükseldi. Asya ve Pasifik borsalarının piyasa değeri ise yüzde 2,6’lık artışla 23 trilyon 895.3 milyar dolardan 24 trilyon 512.6 milyar dolara çıktı.

BIST ENDEKSİ İLK YARIDA KAYIPLI

Söz konusu dönemde piyasa değeri en çok gerileyen borsa yüzde 11,5’lik kayıpla Ukrayna borsası oldu. Ukrayna borsasının Aralık 2018’de 4 milyar 415 milyon dolar düzeyinde bulunan piyasa değeri, ilk yarıda 3 milyar 908 milyon dolara düştü. Piyasa değeri kaybında Ukrayna’yı yüzde 11,4 ile Lübnan’da Beyrut borsası takip etti. Borsa İstanbul’un piyasa değeri ise ilk yarıda yüzde 1,4’lük azalışla 149.3 milyar dolardan 147.2 milyar dolara geriledi. Dünya borsaları arasında en büyük piyasa değerine sahip New York Borsası, ilk yarıda da yerini korudu. Geçen yıl sonunda 20 trilyon 679.5 milyar dolarlık büyüklüğe sahip olan New York Borsası, ilk yarıda büyüklüğünü yüzde 17,2 artırarak 24 trilyon 230.8 milyar dolara taşıdı.

 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Yatırımcı küresel fırsatı kaçırmadı

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!