İlhan EZEL
  1. Haberler
  2. Yazarlar
  3. EĞİTİM
  4. Ailede Ve Anaokulunda Dini Eğitim

Ailede Ve Anaokulunda Dini Eğitim

Okul önesi dönemde uygulanacak dini eğitimin yöntemleri

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ailede Ve Anaokulunda Dini Eğitim

Okul Öncesi Döneminde Dini Eğitim

Verilecek dini eğitim için, işe olumlu bir ortam hazırlamakla başlanmalıdır. Anne- Baba yahut aile bireyleri içinden çocuğun en çok sevdiği kişiler çocukla sohbet etmeye başlarlar. Gerekirse hep beraber oynayacakları oyunlar seçerler.

Anne ve baba ve onlara, bu güne kadar rol model olarak bazı önemli mesajlar vermiş olmalıdır. Bu eylem çocukları dini eğitim ve alışkanlıklara hazırlama döneminin sınırıdır. Bundan sonra işin tatbiki boyutuna geçilir.

Bu dönemde aile bireylerine ciddi sorumluluklar yüklenir. En önemlisi baskı yapmadan sevecen bir yaklaşım sergilenmesi olumlu sonuç almak adına şarttır. Çocuk halâ oyun çocuğu dönemindedir ve eğitimi de oyun odaklı olmalıdır.

Motivasyon Çalışmaları.

Çocuğun bakımını, eğitimini üstlenen kişiler ebeveynleri yahut bakıcıları ya da anaokulu öğretmenleridir. Onların önce çocuğun bazı kavramları yaşayarak öğrenecekleri ortamları hazırlamaları ve çocukları doğal ortamlarında eğitmeye çaba göstermeleri gerekir. Örneğin;

Gün içinde ve yeri geldikçe

-“Allah razı olsun”

– Allah kazadan beladan korusun”

– .”Allah yardımcın olsun”

– “Allah’a emanet ol”-

-“Allah’a ısmarladık.”-

 “-Allah iyiliğini versin”-

Gibi kalıplardan faydalanarak zihinsel algılamalarla alışkanlık ve odaklanma sağlanmalıdır.

Bu kalıplar sık, sık ve yerinde tekrarlanarak belleklerine yerleştirilmelidir. Daha sonra anlam çalışmaları Soru-Cevap metotları ile pekiştirmeye başlanır. Örneğin:

“Allaha ısmarladık” sence ne demek. Bu sözden ne anlıyorsun”gibi diyolog çalışmaları yapılarak söz-mana ilişkisi çalışmaları ile düşünme ve düşündüklerini ifade yeteneklerine dokunulmalı bu mekanizmayı harekete geçirmeye çalışılmalıdır.

Zorlama Asla Olmamalıdır.

Daha sonra birlikte ve zorlamadan abdest, namaz gibi ibadetler taklit yoluyla öğretilmeli, “hadi gel namazımızı kılalım” şeklinde teşviklerle ısrarlı olmadan yaklaşılmalıdır. Ödüllendirmeler çocuğun sevdiği oyunların oynanması, sevdiği yiyeceklerin verilmesi, aferin gibi tetikleyici yöntemlerle çalışılmalıdır.

Gibi cümleleri sık, sık tekrarlayarak çocuklarda önce kulak dolgunluğu ardından manalarını kavratma için cümleler hakkında düşünmeğe ve içerdikleri manaları kavratmaya çalışılır. 

Ailede Ve Anaokulunda Dini Eğitim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!