İlhan EZEL
  1. Haberler
  2. Yazarlar
  3. KÜLTÜR SANAT
  4. Bu Gece Kadir Gecesi

Bu Gece Kadir Gecesi

Kadir gecesinin anlam ve fazileti hakkında bilgi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu Gece Kadir Gecesi

Anlamı Ve Fazileti.

Bu gece bin aydan hayırlı olarak nitelenen Mübarek Kadir Gecesidir. Bu ve benzeri gecelerin İslam Dininde çok özel ve önemli yeri vardır. Hayatın akışı içinde dünyanın bin bir derdine maruz kalan, nefsani arzularına gem vuramayarak çeşitli günahların batağında debelenen insan oğlu için büyük arınma günleri, büyük fırsatlarla dolu ebedi azaplardan selâmete çıkabilme imkanları ile dolu Allah vergisi ödüllerin insanlara hediye edildiği bir gece.

İnsan Bu Gece Özeleştiri Yapmalı.

Bu emsalsiz geceleri taat ve ibadetle, tövbe istiğfarlarla, yalvarıp yakarmalarla, arzu ve isteklerin, arada hiçbir vasıta olmadan Yaratıcıya arz edebilebileceği feyiz dolu saatler. İman ve akıl sahipleri için tamamı kâr olan anlar. 

Rasulullah s.a.v Efendimizin Hadis-i Şeriflerinden öğrendiğimize göre, bu gece tüm gök kapılarının açıldığı, Cebrail a.s ve tüm meleklerin gök semaya indiği ve samimi olarak Rabbine teveccüh ederek af dileyenlerin, dünya ve ahiret saadeti dileyenlerin, çeşitli güzel isteklerini en yüksek makama iletebilecekleri emsalsiz bir gece.

Kur’an-ı Kerim Bu Gece İnzal Olmaya Başlamıştır.

Bu gece, Rabbimiz Peygamberlerin sonuncusu olan ve kendinden sonra başka bir peygamberin gelmiyeceği kesin olarak bilinen Rasulullah s.a.v Efendimize büyük meleklelerden olan Cebrail a.s aracılığı ile ilk vahiylerin nazil olduğu gecedir. Bu nuzül tam 23 sene azar, azar gelerek Rrasulullah s.av Efendimizin hafızasına nakşedilmiş ve daha sonrada musaf halinde toplanarak İnsanlığa teslim edilmiştir.

Rabbimiz insan oğluna doğru olan yolu onlara gönderdiği kitabı ile göstermiş, Onlar için en son din olarak İslamı seçtiğini beyan etmiş “İnnediyne indallahil İslâm- Allah indinde din İslâmdır” buyurarak insanlara din olarak İslâmı seçtiğini,  bir de onun hükümlerini öğreteck, ahlakıyla onlara rol model olacak bir Rehber göndermiştir.

Bu geceyi kullarına hibe eden Allah’a hamdolsun

 

Bu Gece Kadir Gecesi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!