Bir Narsistle Nasıl Yaşanır?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Bazı insanların davranışları ve üzerimizdeki etkileri günümüzün daha olumlu enerjiyle, bazıları da enerjimizin tükenerek bitmesiyle ilgili elbette. insanlarla iletişim ruh halimiz ve enerjimiz üzerinde büyük etki sağlıyor. Bazı insanlar var ki, onlarla başa çıkmak pek mümkün görünmediği gibi enerjimizi tamamen tüketmek üzerine programlanmış diye düşünüyoruz. Pek çoğumuzun hayatında var olduğu için tanıdığı, eşi, patronu, yakını, her kimse, narsizim olarak bildiği aslında günümüzde çok popüler olmuş kavram, tüm hayatımızı etkisi altına alabiliyor. Bu aslında bir kişilik bozukluğu olduğu halde, böyle insanların kendine aşık olması çevresindekileri tuzağa rahatlıkla düşürebiliyor. O kadar yüksek özgüvene sahip insanlar ki, onların büyüsüne kapılmamak zor olabiliyor. Aslında onların büyüsüne kapılanlar genelde bağımlı ve boyun eğen kişilik yapısına sahip insanlar oluyor. Bu şemalara sahip insanlar bir narsistin etki alanına girdikten sonra bütün hayatı değişiyor diyebiliriz.

Bir narsist büyük oranda bağımlılık ve boyun eğicilik şeması olan insanla karşılaştığında onu rahatlıkla kendine aşık edebiliyor. Önce ona gereken ilgiyi, sevecenliği verip, hatta daha ileri gidip bu bağımlı kişimizi ondan başka düşünen olmadığını hissettirip, yavaş yavaş kendine daha bağımlı hale getiriyor. Artık vazgeçilmez olduğunu düşündüğü anda bu bağımlı kişilerin iş, aile, arkadaş, okul, kendi alanında ne varsa yavaş yavaş bıraktığı ve çevresinde sadece bir narsistle yaşadığına da tanık oluyoruz. Narsist tüm bunları iyilik adı altında yaparken aslında sadece kendine aşık ve hayran olduğu için yapıyor, bu da aslında tuzağın bir başka boyutu.

Bir narsistin profesyonel destek alması çok zor çünkü o aslında sorunun kendinde değil karşı tarafta olduğuna herkesi ikna edebiliyor. Bu nedenle narsisti idare etmek, tedaviye götürmekten aslında daha kolay demek daha doğru. Bunun için öncelikle çevresinde bir narsistle yaşayan insanın, narsistin onu çevresinden soyutlamasına, arkadaşlarından, işinden, ailesinden vazgeçirme çabalarına boyun eğmemesi en büyük kozu oluyor. Narsistin kendine birine bağımlı kılmasını sağlayan en önemli tuzakların başında bu geliyor. Bağımlı etmek istediği kişiyi, kendisi olmadan yaşayamayacağına ikna etmek. Çevrenizde bir narsist varsa, muhtemelen tüm hayatınızı kaplama düşüncesi var. Bunun için kendi alanınıza sımsıkı tutunmak ve sizin alanınızı işgal etmemesi için çabalamak. Bir narsiste hayır demek ve sınır çizmek kolay olmuyor fakat kendi hayatınıza sahip çıktığınız ve tüm hayat oksijeniniz o olmadığını hissettirdiğiniz zaman onu idare etmek daha kolay hale gelebiliyor. Narsist sizi bir gün terk ettiğinde susuz kalmış bir balık olmak çok muhtemel fakat kendinize nefes aldığınız alanları ne kadar çok yaratırsanız ona bağımlı olmadığınızı anlayacaksınız.

 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Bir Narsistle Nasıl Yaşanır?

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!