OKAN DERİN ile PİLATES

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yaşamını merak ettiğiniz ünlü isimler ile sizin için röportaj yapıyorum. Yine de yoğunluk ile kategorilerimi belirlerken spor ve sağlık alanına önem veriyorum.  Kendi sektörün de uzman olmuş isimler ile röportajlarımı gerçekleştirirken fayda sağlayabileceğiniz bilgiler edinmeyi ihmal etmiyorum.

Bugün pilates dediğimiz zaman ilk söyleyeceğiniz isim ile röportaj yapacağım.
Pilates eğitmeni OKAN DERİN ile sizin için sağlık, spor, pilates üzerine konuşacağız.

Merhaba Okan hocam, öncelik ile röportaj teklifimi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum.
İsminiz yazıldığı zaman röportajlarınız, konuk olduğunuz kanallar ve nicelerine erişmek mümkün olduğu için kendinizi tanıtır mısınız deyip saygısızlık yapmayacağım. :)

1) 2006 yılında Konya Selçuk Üniversitesi Tasarım Eğitimi bölümünü tamamlıyorsunuz. Şu an Pilates Nişantaşı kurucularındansınız. Hikayenizi bizim ile paylaşır mısınız ?
Merhaba Benan, röportaj teklifin için ben teşekkür ediyorum. Ben üniversiteyi bitirdikten hemen sonra hizmet sektörüne başladım. Mağazacılık, halk ile ilişkiler, marka yönetimi  gibi alanlar da toplam 7 yıl çalıştım. Geçirdiğim kaza sonucu pilates ile tanıştım. Fizik tedavi sürecime eşlik eden pilates dersleri alıyordum. Ders aldığım hocam ‘’Sen koordine etmek alanında yeteneklisin bizim ile çalışır mısın ?’’ dedi ve 1 yıl koordinatör olarak çalıştım. Bir süre sonra ‘’ ben hep katılım sağlıyorum, bu işin mutfağını da öğreneyim ‘’ dedim ve eğitim almaya başladım. Eğitim aldığım yerden gelen teklif üzerine bir yandan da eğitim vermeye başladım. Akabin de arkadaşlarımız ile hayalimizi gerçekleştirip Nişantaşı’n da ‘’Nişantaşı Pilates’’ olarak derslerimizi vermeye başladık. Yaklaşık 6 ay oldu ve bir insanın hayallerini pozitif anlamda gerçekleştirebilmesi  güzel bir duygu diye düşünüyorum. :)

2) Pilates yapmanın sayısız yararı var. Fizik tedavi gören hastalar ile çalıştığınızı biliyorum. İlerleme kaydetmelerine destek oluyor mu  ve her  hasta katılabiliyor mu ?
Evet, bakıldığı zaman pilatesin amacı başından beri ‘’sağlıklı kalabilmek’’ mottosuna dayanıyor. Baktığın zaman, pilatesin kurucusu olan Joseph Pilates’in1.Dünya savaşı yıllarında tutsaklara pilates yaptırarak bu egzersiz programıyla tanışmalarını sağlamıştır. Kampta başlayan grip salgınında pilates yapanlar hastalanmamışlardır. Günümüz de  fizik tedavi gören hastaların tedavisinin bitişinden itibaren doktorlar düzenli bir şekilde yüzmelerini öneriyor. Herkes için bu mümkün olmadığından akabinde uzman bir eğitmen eşliğinde pilatesi öneriyorlar. Sağlıklı bir omurga, duruş için sürekliliği gereken bir alandır. Fizik tedavi bitiminden sonra, örneğin protezi olan bir kişi fizik tedavi süreci bittikten sonra düzenli şekilde pilatesi devam ettirmelidir. Kısacası diyebiliriz ki hareket etme izni olan tüm hastalar katılabiliyor.

3) Sayısız danışan ve sayısız soru/n…  ‘’bunu cevaplamaktan bıktım’’ dediğiniz soru nedir?
İşimi sevdiğim için hiçbir soru/n beni bıktırmıyor. Fakat sıklık ile duyduğum ve gerçekten bazen cevaplamaktan yorulduğum soru ‘’ pilates boyumu uzatır mı ?’’ oluyor. Hayır, uzatmaz, var olan bir omurganın bir uzunluğu vardır. Kişinin yer çekimi, iş standartları ve yoğunluktan omurga duruşu değişiyor ve kamburluk başlıyor. Pilates  duruş şeklini ve omurgayı düzelttiği için uzamış gibi gözükür. Aynı zamanda vücut formunu sıkılaştırdığı için çevresinden ‘’ bir değişiklik mi yaptın?, boyun mu uzamış?’’ gibi sorular ile karşılaşıp bu yanılgıya düşüyorlar. Kısacası pilates varolan boyu ortaya çıkartır ama ekstra bir boy uzaması sağlamaz.

4) Takvimi dolu olan bir hocasınız, hem sizin hem danışanlarınızın psikolojisini ders saatlerinde yönetmeniz gerekiyor. Bunu nasıl sağlıyorsunuz ?
En keyifli soru bu :) Kadın-erkek her yaştan danışanım mevcut bulunuyor. Danışanlarım ile bu tatlı samimiyet sağlanıyor. 50 dakika boyunca sürekli konuşmak mümkün olmasa da, avukat, doktor, ev hanımı, öğrenci her meslekten danışan mevcut oluyor. Davası kötü gitmiş, hastası ile bir sorun yaşamış, kocası ile bir sıkıntı yaşamış, sınavları ile sorun yaşamış olabiliyor. Benim o gün enerjim düşük olabiliyor. Ders esnasın da bir nevi dertleşiyor ve karşılıklı enerji aktarımı sağlıyoruz.

5) Okurlarıma vereceğiniz öneriler nelerdir? Hangi durumdan şikayetçiler ise pilatese başlamalı veya ara vermeliler yardımcı olabilir misiniz ?
Verebileceğim en güzel öneri her insan hareket etmeli fakat doğru hareket etmelidir. Artık yaşam döngümüz yeterince yoğun veyorucu şekilde tamamlanıyor. Vücut formumuzu korumamız için gerekiyor. ‘’ İşleyen demir paslanmaz’’ sözü tam anlamı ile uyuyor diye düşünüyorum. Çünkü  hepimiz kilo almaya müsait insanlarız. Özellikle Türkiye gibi yemekleri güzel ve damak tadına düşkün insanlar olarak ülkemiz de bu kaçınılmaz oluyor. Sözüm meclisten dışarı biliyorsun sen mistik bir kadınsın. :) Senin  hiç böyle kilo gibi bir sorunun olmuyor, keşke herkes senin gibi formu güzelolabilse  diyorum. :) Röportaj teklifin tekrar teşekkür ediyorum.

OKURLARIMA NOT :
Okan hocanın son soruda ki cevabını dinlerken yüzüm kızardı. :) Size açıklamak isterim, 27 yıl boyunca hiç diyet yapmadım. İlaç kullanmadım. 22 yıldır spor benim için nefes almak kadar önemli bir haldedir. Birçok spor branşı  ile ilgilenir ve kendime dikkat ederim. Sağlıklı günler diliyorum, umarım keyif ile okumuşsunuzdur. 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
OKAN DERİN ile PİLATES

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!