1. Haberler
  2. 3. SAYFA
  3. Tarihe ışık tutan Altın Elbiseli Adam

Tarihe ışık tutan Altın Elbiseli Adam

Tarihe ışık tutan Altın Elbiseli Adam
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kazakistan’da bulunan ve ’Altın Elbiseli Adama’ olarak bilinen eser Türkiye’de. Mezardaki 2 bin 500 yıllık yazıtlar Türk tarihi için de oldukça önemli veriler olarak gösteriliyor. Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Altın Sandalet fiyatları Elbiseli Adam’ın daha önce Belarus, Rusya, Azerbaycan, Çin, Polonya, Güney Kore, Özbekistan ve Makedonya’ya da gittiğini, belirterek, eserlerin Malezya başta olmak üzere Uzak Doğu ülkeleriyle Avrupa ve Amerika’da da sergileneceğini aktardı.  

Kazakistan’ın Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in, Altın Elbiseli Adam’ın keşfi için ‘Büyük bozkırın Tutankhamunu’dur’ dediğini hatırlatan Büyükelçi Saparbekuly “Tarihi açıdan önemli bir eser. Tutankhamun’un mezar odasından çıkarılanlardan sonra en çok eşya Altın Adam’ın kargısında yer alıyor” ifadelerini kullandı. Saparbekuly, Isık Kurganı’ndan sonra Kazakistan’ın çeşitli yerlerinde “5 altın adam ve altın hanım” daha bulunduğunu dile getiren Saparbekuly, söz konusu eserlerin İskitler döneminde günümüze kadar ulaşan paha biçilemez bir miras olduğunu söyledi.

Saparbekuly, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde Kazakistan’daki 7 bölgeden çıkarılan, üzerinde en eski Türkçe yazıtın kazındığı gümüş bir kepçenin de aralarında yer aldığı 207 eserin sergilendiğini anlattı.  Mezar odasından çıkarılan sapı kırılmış gümüş kepçenin üzerinde yer alan 2 satır yazı, en eski Türkçe metin olarak kabul ediliyor. Bilim adamlarının Babet markaları büyük çoğunluğu yazının  “Hanın oğlu 23’ünde öldü Esik halkının başı sağ olsun” anlamı taşıdığı konusunda birleşiyor.  Türk tarihinin önemli buluntularından sayılan Altın Elbiseli Adam zırhı, Kazakistan’ın “Altın Elbiseli Adam Dünya Müzeleri’nde” projesi çerçevesinde Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmeye başlandı.

2 BİN 500 YAŞINDA

Kazakistan’ın Yedisu bölgesinde, 1969’daki yol inşaatı çalışması sırasında, arazide 6 metre boyunda, 60 metre çapında kurgan adı verilen yığma tepe şeklinde yapılmış mezar bulundu. “Altın Elbiseli Adam” olarak anılan zırh ise bu mezarda yapılan çalışmalar sonucu çıkartıldı. Üzerinde leopar, pars, kartal koç, geyik, dağ keçisi, at ve kuş motifleri Spor ayakkabı modelleri işlenmiş 3 bini aşkın altın üçgen plakadan oluşan zırh 2 bin 500 yıl öncesine tarihlendiriliyor. Isık Kurganı olarak adlandırılan mezardan çıkarılan zırhın yanındaki malzemeler ise Türklerin 2 bin 500 yıl öncesinde, kendi yazı dillerini kullandığını ortaya koyuyor. $

 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Tarihe ışık tutan Altın Elbiseli Adam

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!