1. Haberler
  2. SAĞLIK
  3. Türkiye Sağlık Sistemi İncelemesi – Eşmekaya ASM

Türkiye Sağlık Sistemi İncelemesi – Eşmekaya ASM

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul’da uzun süren çalışmalardan sonra Aksaray’da bir süredir bulunma fırsatı edindik. İstanbul’da uzun süre de bulununca Anadolu genel yapısının sağlık, yeme-içme, müşteri hizmetleri gibi genel yapısının aynı olduğunu düşünüyoruz. Peki aynı mı? ya da en azından doktor gibi direk insan sağlığına etkili durumun aynı mı?

Doktorlara en başta atanmadan önce sınav maalesef yapılmıyor. Bu ASM doktorlarımız maalesef yaş ve kuru dengesinde iyi / kötü durumu içerisindeler. Sanırım iyileri bir şekilde büyük şehirlere giderken, yeterli doktorluk meziyeti olmayanlar taşralarda bulunuyor. Elbette taşradaki doktorlarımın hemen hemen hepsi çok başarılı ama aralarında maalesef yetersizleri var. Peki ya kötü inanılmaz kötüyse? İnsan sağlığı ile karar veren kişilerin ya psikolojik sağlığı yerinde değilse?

Bu konuda “Sağlık Bakanlığı” başta olmak üzere tüm devlet kurumlarımıza inceleme yazısıdır. İnsan sağlığı herşeyden daha değerlidir.

Bir örnek olay ile sağlık sistemini daha yakından tanıma fırsatı edindim. Bu gözlemlerimin “Sağlık Bakanlığı” için altın değerinde olduğuna eminim.

Doktorlarımızın Psikolojik Durumları Nedir?

İnsan sağlığı ile karar veren uzman veya pratisyen doktorlarımızın bu zamana kadar psiklojik rahatsızlığı olduğunu asla düşünmedim. Fakat; Nişantaşı’ndan – Eşmekaya’ya uzanan yolculuğum sonrasında Eşmekaya’da yaşadıklarım bazı şeyleri doktor psikolojisini sorgulamama sebep verdi.

Bir devlet memurunun tüm memuri görevlerinin de öncesinde ki ilk kişisel meziyeti “Örnek Vatandaş” olması gerektiğidir. Örnek vatandaş olma eksikliği hissedilen personele “Örnek Vatandaş Nasıl Olunur?” eğitimi vermek gerekir. Bu özellikle doktorluk gibi oldukça ön planda olan vatandaşlarımız için şarttır.

Bir doktorun görev alabilmesi ve bir sağlık konusunda karar vermesinden önce sınava tabi tutulmuyor. Bu durumun çok ciddi handikapları var. Eşmekaya ASM’de yaşadığım durum bende bir çok soruyu ve standart gelen düzeni sorgulamama neden oldu.

Doktorluk insanları normal vatandaşların bir üst seviyesine mi taşıyor? Ya da doktorlar çok özel insanlar da  biz mi bilmiyor muyuz. Ya da ay da biz onların egolarını tatmin edeceği vatandaşlar topluluğumuyuz?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tüm şüpheli personeline özellikle taşra mantığında olan yerlerde “Örnek Vatandaşlık Eğitimi” vermesi ilk görevidir. Korkmayın! İşini muhteşem yapan %98’lik kısım bu %2’lik kısım yüzünden genellenmesin. Sağlık çalışanları bizim çanımızdır, cigerimizdir; hayatımızın onlara emanet. Hayatım “Çapa Tıp Fakültesi” içerisinde geçti. Hepsi muhteşem ve düzgün insanlar. Kendilerini güncellemeleri, karşı tarafı dinlemeleri, karar süreçleriyle beraber herşeyiyle olması gerektiği gibi. Fakat; bir şekilde doktor olmuş ama olmaması gereken insanlar var hayatımızda.

Doktorlara KPSS Mecburiyeti Ne Zaman Gelecek?

Bu mezuniyet ve Arz – Talep dengesi sebebiyle yakın zamanda doktorlar içinde KPSS sınavı geleceğine eminim. Çünkü KPSS her ne kadar başta benim olmak üzere bir çok öğretmen arkadaşın hayat akışını zorlaştırmış olsa da aslında bir elek görevi görüyor. KPSS sınavı içerisinde Alan konusu arasına mutlaka “Örnek Vatandaş” kavramıyla alakalı soruları da yerleştirin. Çünkü; bu aslında ilk sırada olması gereken bir meziyet.

Aksaray İl Sağlık Müdürlüğü Ne Yapıyor?

Öncelikle il sağlık müdürlüğü insan sağlığı konusunda karar veren doktorlarını incelemesi gerekir. Bu onların toplum sağlığındaki en kritik görevlerinden de birisidir. Nitekim psikolojik sağlığı yerinde olmayan bir doktorun sağlıklı karar alması muhtemel mi? İlgili doktorun psikolojik sağlığını anlayacak kurum neresi elbette Aksaray İl Sağlık Müdürlüğü. Peki; İl Sağlık Müdürlüğü çalışıyor mu? İnanın bende bunu çok merak ediyorum. Bir gün yanlarına gidip Aksaray sağlığı için neler yaptıklarını öğrenmeyi çok isterim. Nitekim Aksaray’da ulusal bir gazetede görevli olan bildiğim kadarıyla sanırım bir ben varım.

İncelemelerimi Detaylaştırıp Türkiye Çapında Sağlık Sistemine Etki Etmek İstiyorum

16 yıldır gazetecilik mesleğini korkmadan yerine getirmiş birisi olarak toplumsal konularda yaşadığım sorunları es geçemiyorum. Bunları tabi olarakta es geçmemek gerekiyor. Bazen dışardan bir gözün sistem içerisinde ki hataları daha net görmesi muhtemel. Özellikle hayatı sistem içerisindeki eksikleri görme konusunda geliştirmiş biri için yani bir gazetecinin yazısı bir çok kurum için muhteşem bi hediye niteliği taşır. Umarım sağlık sistemi üzerine yazacağım 10 yazılım sistem bütününe ait hatalar serisinde kimseyi incitmem ve kırmam. Mümkün olduğunca yazacağım yazı serimde genellemelere girmeden sağlık sistemimizin dünya standartları üstüne çıkması için bugün üzerime düşen vatandaşlık görevini yerin getireceğim.

Korkmadan devlet pratisyenlerle ilişkisini kesebilmeli. Hatta psikolojik sağlığı ile ilgili sorun olanlarda sağlığını düzeltme sürecine kadar da diplomasini dondurmalıdır. Türk toplumunun sağlığını şansa bırakamayız.

Bir düz çizgi hayatımızı sonlandırmadan önlemlerimizi şimdi alalım.

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Türkiye Sağlık Sistemi İncelemesi – Eşmekaya ASM

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!