Suat Kuş
  1. Haberler
  2. Yazarlar
  3. KÜLTÜREL ÇEŞİTLİLİK

KÜLTÜREL ÇEŞİTLİLİK

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Selam millet ne haber, nasıl gidiyor? Bu sefer açılışı samimi yapmak istedim. Resmiyetten hiç hoşlanmıyorum biliyor musunuz? Hiç merak etmeyin saygıda sevgide kusur etmem. Kaptanınız Suat Kuş yine dümene geçti ve bu sefer güzel bir yere yelken açıp oraya doğru yola koyulduk bakalım. Evet, kültürel çeşitlilik. Peki; ne mi kültürel çeşitlilik? Ülkelerde, şehirlerde, dünyanın herhangi bir yerinde; hatta ve hatta iş yerleri ile şirketlerde dahil birçok milletten, birçok renkten bir grup insanın birlikte olması. Bununla da sınırlı değil. Gelişimin, büyümenin ana nedenlerinden biri de kültürlerdeki bu çeşitliliktir. Dünyanın dört yanında bu çeşitliliği görebiliriz. En eski zamanlardan geçtiğimiz yıla kadar olan biten her bir göç olayı bu çeşitlilik sonucudur. Tabii madalyonun diğer tarafını görmemek olmaz. “Her insanın kendi görüşü, fikri, hayatta elde ettiği deneyimler farklıdır” işte bu farklar bizi biz yapan; geleceğe dönük bir gelişme ayrımcılıkla, kölecilikle, başkalarının yaşam alanlarına saldırmakla değil aslında birlikte hareket ederek tüm farklı düşünceleri bir ortak düşüncede birleştirmekte. Zaman çarkına baktığınız zaman insanların acılarını görürsünüz.

Kültürel çeşitlilik iyidir. Ne kadar farklı millet o kadar fark yaratacak gelecek fikirler demek. Ama insanlar bunu bir istilâ gibi görürken olmaz. Unutmayın bizlerde, hepimiz istilacıyız zaten!.. Kimse durduğu yerde durmamış öyle değil mi? Tarihe bir bakarsanız ya!.. Yunan, Roma, Sümer, Mısır, Finike, Urartu, Lidya, Hunlar, Moğollar, Dünya savaşları gibi birçok sorun ve yıkım ne ile ilgiliydi. Tenlerinizin rengi, bilgisizlik, aşırı ego, yetersizlik hissi vb gibi… Ama bu çeşitlilikler aslında çok güzel bir dünyaya açılan kapılar olabilirdi. Bizlerde çok güzel bir dünyada huzur ve rahatlık içinde yaşayabilirdik.

Sanattan, mimariye, toplumsal ile sosyal yaşamın her bir yanına yayılan bu çeşitlilik gerçekten bir ülke ve şehir için ayrıca çevresi için büyük önem taşır. Dilin zenginliği de bu çeşitlilikten gelir. Evlilikte bile yani görüyor musunuz? Düşününce daha neler çıkacak daha kim bilir değil mi? Ya, arkadaşlar işte böyle bu kültürel çeşitlilik mevzusu!.. Mevzu demişken kültürel çeşitlilik de birbirimize bıraktığımız mirasta çok önemli birbirinden farklı dönemin resim, heykel, yerleşkeler, edebi eserler gibi birçokları ile insan olarak da farklı renklerde yapılarda geleceğe atılan küçük umut tohumlarıdır. Saygılarımla!

Yazar Suat Kuş

KÜLTÜREL ÇEŞİTLİLİK

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!