Suat Kuş
  1. Haberler
  2. Yazarlar
  3. DÜNYA GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

DÜNYA GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya bizim yaşayabileceğimiz bu evrende yegane yer, hem güneşten uzaklığı hem de yörüngesel olarak konumu; neresinden bakarsanız bakın bu harikalarla dolu gezegen bir lütuftur inanın öyle denizi, gölleri, ormanları, dağları, nehirleri, canlıları her şeyi ile cennet adeta; biz bu cennette yaşamak istiyoruz. Yaşayabiliriz sadece gerçekten insan olmayı başarmamız bunu gerçekten istememiz gerekiyor. Birlikte yaşamamız gerekiyor. Bir tek vücut, bir tek kalp ve bir tek ruh olmamız gerekiyor.

Bugünlerde ise dünyamızdan bahsederken biz ne yazık ki iklim krizi, pandemi, savaşlar, depremler ve seller gibi felaketlerden konuşuyoruz. Bunlarla birlikte fosit yakıtları, ekonomik adaletsizliği, toplumsal ve cinsel eşitsizliği, zenginliği ve fakirliği diyerek bu liste böyle uzayıp gidiyor. Ama hiç kimse bizim suçumuz demiyor. Bunu düşünmüyor. Dünyayı konuşan yok. Evimizi umursayan yok. Sanki başka bir gezegende yaşıyormuşuz gibi fakat yaşamıyoruz. Bizlerin zaten dünyaya ve her şeye verdiğimiz zararlar buraya sığmaz inanın. Homo sapiensler olarak diğer canlıların verecekleri zararların yüz katını hem kendimize hem de tüm çevre ve dünyaya verdik. Abi iklimi değiştirdik ya!.. Düşünebiliyor musunuz? Koskoca doğal olan iklimi değiştirdik. Şimdi cehennemin kapısı açıldı. Üzerine bir de güneşin hızla büyüyor olması…

Bilim insanları, çevreciler, sivil toplum kuruluşları, okullar ve dünyanın küçük bir kısmı yaşayabilmek için hâlen daha mücadele ediyor çok şükür… Geri kalanı sanki bir işe yarayacakmış gibi hâlen daha aklı fikri bir avuç toprakta… Neyse o devam etsin nasıl olsa dünya yine bütün bir kara parçası olacak ya!.. Garibim göremeyecek ama siz yine de onun bu fantazisine seslenmeyin ne yapalım. Bazılarını mutlu etmek çok zor olabiliyor. Yani 13.5 milyar bunun için mi; 4.5 milyar bunun için mi, 6 milyon yıl bunun için mi?

Evren, yıldızlar, nebulalar, galaksiler ve gök taşları ile astroitler tüm bunlar olup bitmemişken bizim uğraştıklarımıza bakar mısınız? Politikaymış, siyasetmiş, dediğim olumlu hiç bir yanımız yok ki bizim hepsi olumsuz… Eh işte arada nasıl olduysa kayda değer birkaç güzel buluş yapmışız tabii onu da kötü emellerimize dahil edene kadar ki dahil ettik. Gerçekten kusura bakmayın sizlere güzel yazılar yazmayı çok istiyorum. İnanın bunu benden daha çok isteyecek bir yazar daha bulamazsınız fakat insan gibi sanki evrilince her şeyin mükemmel doğasında başkalaşım geçirmiş gibi olup da aslında hiç yanından geçmeyen birkaç milyar tüysüz, kuyruksuz, dik yürümeyi başarmış primat olmaktan kendinizi sıyıramamışsınız.

Evet bugün dünya günü ve bazılarımız bugün konferans ve seminerlerde, panellerde daha fazlasında sorunlarınıza çözüm bulmayı konuşacak, bilim insanları durumun ciddiyetini anlamaları için insanlarla konuşmaya anlatmaya çalışacak. Ben de naçizane bunları yazarak çok değil; belki de bir iyiliğim dokunursa çok mutlu olurum. Lütfen sağ duyulu, önemseyerek, insan gibi gerçekten insan gibi davranarak, bunu yapabilirsiniz. Kendinizi kurtarabilirsiniz..

Yazar: Suat Kuş

DÜNYA GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!