Alzheimer’da yeni hedef Kalsiyum kanalları

Alzheimer’da yeni hedef Kalsiyum kanalları
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kalsiyum, kemik ve kasların sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için faydalı bir elementtir. Bununla birlikte, nöronlarınızda bulunan çok fazla kalsiyum, Alzheimer hastalığına yakalanmış olanlar için altta yatan bir hafıza kaybı nedeni de olabilir. Alzheimer, demansın en yaygın nedenidir, ancak beyin hücresindeki bellek kaybına aracılık eden değişiklikler tam olarak anlaşılamamıştır. Bristol Üniversitesi araştırmacıları kalsiyum kanallarını kapatarak hastalığın en belirgin birleşeni olan hafıza kaybını tedavi etmenin etkili bir yolunu bulmuş olabilirler. Yeni çalışmanın bulguları Frontiers in Cellular Neuroscince dergisinde “L-Tipi Ca2 + Kanallarının Manipülasyonuyla İnsan Alzheimer Hastalığına Bağlı Tau Proteinini fazla ifade eden Drasofilya Modelinde Olfaktör Hafızayı Düzeltti” başlığıyla yayımlandı. Araştırmaya göre hastalıklı bir beyin hücresinde L-tipi kanalın kapatılmasıyla, hücreye giren kalsiyum iyonlarının sayısı azaltıldı.

İLAÇ TERSİNE ÇEVİRDİ

Çalışmanın yürütücüsü Bristol Üniversitesi Sinirbilim Profesörü James Hodge, Alzheimer’da beyin hücreleri dejenere olmaya başlamadan önce beyin hücre fonksiyonundaki erken değişikliklerin hedeflenmesinin, hafıza kaybınının tedavisinde etkili olabileceğini söyledi. Bu çalışmada araştırmacılar, beyin hücrelerinin içindeki kalsiyum iyonlarının sayısını bildiren, GCaMP6f adlı bir floresan molekülü kullanarak, Alzheimer hastalığını incelemek için meyve sineği kullandılar. Araştırmacılar, hastalıklı beyin hücrelerinin normal seviyelerde olduğunda hafıza oluşumu için önemli olan kalsiyum iyonlarıyla aşırı yüklendiğini buldular.

Bu aşırı yüklenme, L tipi kanal olarak bilinen ve kalsiyum iyonlarının hücreye dışarıdan girmesine izin veren bir kanalı kodlayan gen ürününün aşırı üretimi nedeniyledir. Bu kanalların daha fazlası, daha fazla kalsiyum iyonunun hücreye girebileceği ve bellek oluşumunu bozabileceği anlamına gelir. L tipi kanalı kapatmak için bir ilacın kullanılması, hastalığın etkisini tersine çevirdi ve kalsiyum iyonlarının akışını normal seviyeye indirdi.

MEYVE SİNEKLERİYLE ÇALIŞILDI

Araştırma ekibi, Pavlov’un köpeklerle ilgili deneylerine benzer şekilde, iki kokudan hangisinin elektrik çarpmasıyla eşleştirildiğini hatırlayıp hatırlamadığını test ederek meyve sineklerinin hafızasını da araştırdı. Sağlıklı sinekler iyi hatırlarken, insanlar gibi hastalıklı sinekler bozulmuş hafızaya sahipti. Ancak, hastalıklı sineklerde L tipi kanalların aşırı üretimi düzeltildiğinde, beyin hücreleri artık kalsiyum iyonlarıyla aşırı yüklenmedi böylece hastalıklı olan sineklerin hafızaları sağlıklı sinekler kadar iyi oldu. Bu durum, hafıza kaybının kalsiyumun aşırı yüklenmesinden kaynaklanabileceğini, çok fazla L tipi kanal yapıldığını ve eğer düzeltilirse, hafıza bozukluğunun kurtarılabileceğini gösterir.

Hodge, L tipi kanalların bir süredir Alzheimer’da bir rolü olduğunun düşünüldüğünü ve bu çalışmanın, beyin hücrelerinde bellek kaybı ve L tipi kanal aşırı üretimi arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Alzheimer hastalarında, bu kanalların engellenmesi hafıza bozulmasının tedavisinde faydalı olabilir. Çalışma ekibinin araştırmasının insanlarda etkili olup olmayacağını gösterebilmek için hafızanın geri kazanılmasının altında yatan mekanizmayı belirlemeyi sağlayacak daha fazla çalışma yapılması gerekiyor.

Özgün metin için: https://www.frontiersin.org

İlgili Alzheimer’da yeni hedef Kalsiyum kanalları haberiyle ilgili sizde görüşlerinizi yazarak gündeme dahil olabilirsiniz. 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Alzheimer’da yeni hedef Kalsiyum kanalları

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!